Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim

Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim
Jaskinie i podziemia
podziemia, groty
Normalna
Łódzkie
2017-07-06
2020-01-28 13:46
51°29'58" N, 19°59'41" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

„Groty Nagórzyckie” w Tomaszowie Mazowickim to labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Turystyczna Trasa Podziemna „Groty Nagórzyckie” została udostępniona zwiedzającym w dniu 2 lutego 2012 roku.Prawdopodobnie pierwszymi eksploratorami tych złóż byli okoliczni chłopi, wydobywający biały piasek do celów gospodarskich. Odsłonięta na stromym zboczu pradoliny Pilicy, przy drodze do Nagórzyc, skała piaskowcowa dawała się łatwo drążyć kopaczkami i kilofami. O tej działalności „górniczej” w tych okolicach  wspominają już XVIII-wieczne kroniki. Początkowe wnęki przekształciły się z czasem w obszerne pieczary i do ich wnętrza wjeżdżano furmankami. Górę drążono w kilku punktach, pozostawiając wewnątrz filary i całe ściany dźwigające strop.

Dynamiczny rozwój krajowego przemysłu szklarskiego w II połowie XIX wieku sprawił, że nagórzycki piasek zaczęto eksploatować na szerszą skalę. Okazało się bowiem, że zawiera on ponad 80 procent kwarcu. Znajdujące się w nim niewielkie domieszki skalenia, węglany wapnia, glinki i żelaza można łatwo usunąć.  Dlatego piasek z Nagórzyc zyskał duże uznanie hutników szkła w XIX wieku. Ceniono go na równi ze znanym wtedy w całej Europie piaskiem saksońskim.

Dziś Groty Nagórzyckie stanowią największą atrakcję nie tylko Tomaszowa Mazowieckiego i okolic, ale także całego województwa łódzkiego. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Czas zwiedzania to około 30 minut.Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”
ul. Pod Grotami 2/6, Tomaszów Mazowiecki
tel. 44/ 710-05-32, 723-585-656
groty@mck-tm.pl
http://groty.skansenpilicy.pl
Godziny zwiedzania: IV-X wt-nd 10.00-18.00, XI-III wt-pt 8.00-16.00 oraz sb-nd 10.00-16.00, w poniedziałki trasa nieczynna
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 4 zł, dzieci do 4 lat wstęp bezpłatny

Booking.com
Avatar użytkownika
linek Krajtroter 3212 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021