Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim, linek

Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim

(4.7 głosów: 20)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim to labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Turystyczna Trasa Podziemna „Groty Nagórzyckie” została udostępniona zwiedzającym w dniu 2 lutego 2012 roku.Prawdopodobnie pierwszymi eksploratorami tych złóż byli okoliczni chłopi, wydobywający biały piasek do celów gospodarskich. Odsłonięta na stromym zboczu pradoliny Pilicy, przy drodze do Nagórzyc, skała piaskowcowa dawała się łatwo drążyć kopaczkami i kilofami. O tej działalności „górniczej” w tych okolicach  wspominają już XVIII-wieczne kroniki. Początkowe wnęki przekształciły się z czasem w obszerne pieczary i do ich wnętrza wjeżdżano furmankami. Górę drążono w kilku punktach, pozostawiając wewnątrz filary i całe ściany dźwigające strop.

Dynamiczny rozwój krajowego przemysłu szklarskiego w II połowie XIX wieku sprawił, że nagórzycki piasek zaczęto eksploatować na szerszą skalę. Okazało się bowiem, że zawiera on ponad 80 procent kwarcu. Znajdujące się w nim niewielkie domieszki skalenia, węglany wapnia, glinki i żelaza można łatwo usunąć.  Dlatego piasek z Nagórzyc zyskał duże uznanie hutników szkła w XIX wieku. Ceniono go na równi ze znanym wtedy w całej Europie piaskiem saksońskim.Dziś Groty Nagórzyckie stanowią największą atrakcję nie tylko Tomaszowa Mazowieckiego i okolic, ale także całego województwa łódzkiego. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Czas zwiedzania to około 30 minut.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”
ul. Pod Grotami 2/6, Tomaszów Mazowiecki
tel. 44/ 710-05-32, 723-585-656
groty@mck-tm.pl
http://groty.mck-tm.pl
Godziny zwiedzania: IV-X wt-nd 10.00-18.00, XI-III wt-pt 8.00-16.00 oraz sb-nd 8.00-16.00
W poniedziałki trasa nieczynna
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Bilet z Kartą Dużej Rodziny 6 zł
Parking: bezpłatny

Adres

Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie
ul. Pod Grotami 2/6, Tomaszów Mazowiecki
tel. 44/ 710 05 32, 723 585 656

GPS: 51°29'58N, 19°59'41E

Piotrków Trybunalski noclegi

Piotrków Trybunalski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Piotrków Trybunalski
Jaskinie i podziemia
Normalna
podziemia groty
51°29'58N, 19°59'41E
11 czerwiec 2021
21 czerwiec 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Sławek K
04 lipiec 2021 08:13
miejsce fajne można się dużo dowiedzieć lecz parking mały i trzeba stawać gdzie popadnie.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację