Grodzisko w Sopocie, toja1358

Grodzisko w Sopocie

(4.7 głosów: 16)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wczesnośredniowieczne Grodzisko w Sopocie nazywane Patelnią lub Górą Zamkową to najstarszy zabytek miasta. Obecnie grodzisko jest ładnie zrewitalizowane i stanowi skansen archeologiczny - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.Skansen archeologiczny Grodzisko jest pozostałością po istniejącym w okresie od VIII-X wieku grodzie, będącym kolebką obecnego Sopotu. Położony jest na wzniesieniu i otoczony wałem ziemnym, był niedostępny z powodu otaczających go bagien, rzeczek oraz morskiego brzegu, dlatego gród stanowił mocny punkt obronny na terenie Pomorza.

Gród w Sopocie, toja1358
Gród w Sopocie, toja1358

Dziś Grodzisko otoczone jest zrekonstruowanym wałem z palisadą, stoją tu chaty, a w nich można obejrzeć dawne sprzęty. Jest miejsce na ognisko i często goszczą tu dzieci i młodzież w ramach lekcji żywej historii. Można również wynająć Grodzisko na imprezy integracyjne, podczas których jest strzelanie z łuku, rzuty oszczepem, zakuwanie w dyby mnóstwo fajnej zabawy. Pojawia się też bóg Światowid.Pierwsze badania archeologiczne prowadził tutaj w 1885 roku niemiecki badacz Conwentz i dzięki niemu w 1907 roku teren ten uznano za zabytek podlegający ochronie. Dalsze prace kontynuowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i to ono doprowadziło dawne, nieco zapomniane grodzisko do obecnego wyglądu.

Sopot, toja1358
, toja1358
, toja1358

Co roku są tu organizowane festyny archeologiczno-historyczne pod nazwą „W Średniowiecznym Grodzie”. Podczas nich można zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w tamtych czasach, obejrzeć prezentacje ówczesnych rzemiosł, walki rycerskie na miecze i topory, pokazy tańców wczesnośredniowiecznych, prezentacje uzbrojenia.Grodzisko w Sopocie
ul. Haffnera 63, Sopot
www.archeologia.pl

, toja1358
, toja1358
, toja1358
, toja1358
, toja1358
, toja1358

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Sopot noclegi

Sopot to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sopot
Muzea i skanseny
Normalna
muzea skanseny grodziska
54°27'8N, 18°33'34E
17 grudzień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację