Grodzisko w Sopocie, toja1358

Grodzisko w Sopocie

(4.7 głosów: 16)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wczesnośredniowieczne Grodzisko w Sopocie nazywane Patelnią lub Górą Zamkową to najstarszy zabytek miasta. Obecnie grodzisko jest ładnie zrewitalizowane i stanowi skansen archeologiczny - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Skansen archeologiczny Grodzisko jest pozostałością po istniejącym w okresie od VIII-X wieku grodzie, będącym kolebką obecnego Sopotu. Położony jest na wzniesieniu i otoczony wałem ziemnym, był niedostępny z powodu otaczających go bagien, rzeczek oraz morskiego brzegu, dlatego gród stanowił mocny punkt obronny na terenie Pomorza.

Grodzisko w Sopocie, toja1358
Grodzisko w Sopocie, toja1358


Dziś Grodzisko otoczone jest zrekonstruowanym wałem z palisadą, stoją tu chaty, a w nich można obejrzeć dawne sprzęty. Jest miejsce na ognisko i często goszczą tu dzieci i młodzież w ramach lekcji żywej historii. Można również wynająć Grodzisko na imprezy integracyjne, podczas których jest strzelanie z łuku, rzuty oszczepem, zakuwanie w dyby mnóstwo fajnej zabawy. Pojawia się też bóg Światowid.

Pierwsze badania archeologiczne prowadził tutaj w 1885 roku niemiecki badacz Conwentz i dzięki niemu w 1907 roku teren ten uznano za zabytek podlegający ochronie. Dalsze prace kontynuowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i to ono doprowadziło dawne, nieco zapomniane grodzisko do obecnego wyglądu.

Gród w Sopocie, toja1358
Gród w Sopocie, toja1358


Co roku są tu organizowane festyny archeologiczno-historyczne pod nazwą „W Średniowiecznym Grodzie”. Podczas nich można zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w tamtych czasach, obejrzeć prezentacje ówczesnych rzemiosł, walki rycerskie na miecze i topory, pokazy tańców wczesnośredniowiecznych, prezentacje uzbrojenia.

Grodzisko w Sopocie
ul. Haffnera 63, Sopot
www.archeologia.pl

Sopot, toja1358
, toja1358
, toja1358


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Grodzisko w Sopocie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Sopotu wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Sopot noclegi

Sopot to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
, toja1358
, toja1358
, toja1358
, toja1358
, toja1358
Sopot
Muzea i skanseny
Normalna
muzea skanseny grodziska
54°27'8N, 18°33'34E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021