Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
54°27'8" N, 18°33'34" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Wczesnośredniowieczne Grodzisko w Sopocie nazywane Patelnią lub Górą Zamkową to najstarszy zabytek miasta. Obecnie grodzisko jest ładnie zrewitalizowane i stanowi skansen archeologiczny - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.Skansen archeologiczny Grodzisko jest pozostałością po istniejącym w okresie od VIII-X wieku grodzie, będącym kolebką obecnego Sopotu. Położony jest na wzniesieniu i otoczony wałem ziemnym, był niedostępny z powodu otaczających go bagien, rzeczek oraz morskiego brzegu, dlatego gród stanowił mocny punkt obronny na terenie Pomorza.

Grodzisko w Sopocie
Grodzisko w Sopocie

Dziś Grodzisko otoczone jest zrekonstruowanym wałem z palisadą, stoją tu chaty, a w nich można obejrzeć dawne sprzęty. Jest miejsce na ognisko i często goszczą tu dzieci i młodzież w ramach lekcji żywej historii. Można również wynająć Grodzisko na imprezy integracyjne, podczas których jest strzelanie z łuku, rzuty oszczepem, zakuwanie w dyby mnóstwo fajnej zabawy. Pojawia się też bóg Światowid.

Pierwsze badania archeologiczne prowadził tutaj w 1885 roku niemiecki badacz Conwentz i dzięki niemu w 1907 roku teren ten uznano za zabytek podlegający ochronie. Dalsze prace kontynuowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i to ono doprowadziło dawne, nieco zapomniane grodzisko do obecnego wyglądu.

Gród w Sopocie
Sopot


Co roku są tu organizowane festyny archeologiczno-historyczne pod nazwą „W Średniowiecznym Grodzie”. Podczas nich można zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w tamtych czasach, obejrzeć prezentacje ówczesnych rzemiosł, walki rycerskie na miecze i topory, pokazy tańców wczesnośredniowiecznych, prezentacje uzbrojenia.

Grodzisko w Sopocie
ul. Haffnera 63, Sopot
www.archeologia.plSopot noclegi

Sopot to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020