53°51'54" N, 14°25'50" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

6 km od Międzyzdrojów, na najwyższym klifie nad Zalewem Szczecińskim, znajduje się malowniczo położone Grodzisko w Lubinie, gdzie pomiędzy X a XII wiekiem funkcjonował gród obronny. Miejsce to skrywa wiele tajemnic.Prowadzone na tym terenie badania archeologiczne ujawniły jedną z nich - fundamenty romańskiej świątyni - najstarszego kościoła na Pomorzu. Podczas dalszych badań zostały również odnalezione fundamenty średniowiecznej baszty mieszkalnej.

Lubin - grodzisko z X - XII w.
Lubin - grodzisko z X - XII w.

Punkt widokowy

Oprócz tajemniczej historii Grodzisko w Lubinie posiada niesamowity punkt widokowy. Z tarasów, jakie zostały przygotowane dla turystów, rozpościera się niesamowity widok na Zalew Szczeciński, archipelag 44 jego wysp, rozlewiska wstecznej delty rzeki Świny i jezioro Wicko Wielkie.

Tarasy widokowe umiejscowione są w najwyższym punkcie klifu nad Zalewem Szczecińskim, ponad 50 m n.p.m. Obserwować tu można rozmaite ptactwo, w tym dumnie krążącego nad grodziskiem orła bielika - symbol Wolińskiego Parku Narodowego. Z klifu widoczny jest również tor wodny Szczecin-Świnoujście i poruszające się po nim liczne statki.

Lubin - grodzisko z X - XII w.
Lubin - grodzisko z X - XII w.
Grodzisko w Lubinie


Na tarasach zamocowane są lunety widokowe, które umożliwiają dokładniejszą obserwację szerokiej okolicy.

Grodzisko
ul. Główna, Lubin

Lubin - widok na archipelag 44 wysp
Lubin - widok na archipelag 44 wysp


Lubin - widok na archipelag 44 wysp Lubin - widok na archipelag 44 wysp Lubin - widok na archipelag 44 wysp

Międzyzdroje noclegi

Międzyzdroje to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wojtek Krajtroter 15419 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021