Grodno to kolonia wsi Mirakowo, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, na wschód od Chełmży, koło Kiełbasina.
Gród z epoki żelaza
Grodno to bardzo ciekawe miejsce, bowiem w latach 70-tych XX wieku odkryto tutaj ślady wczesnośredniowiecznej kultury łużyckiej, na półwyspie pobliskiego jeziora. Zebrano tu wówczas blisko 200 ułamków naczyń ceramicznych oraz fragment szydła kościanego. Naukowcy zakwalifikowali te naczynia ceramiczne do kultury łużyckiej epoki brązu.
Półwysep w Grodnie ma długą i bogatą historię. Na podstawie wykopalisk ustalono, iż był to gród współczesny Biskupinowi, zamieszkały w epoce żelaza (VIII-VII w. p.n.e.) oraz w średniowieczu. Dlatego mówi się, że Grodno to taki drugi Biskupin, ale póki co nie jest znany, gdyż brakuje tu infrastruktury turystycznej. Może kiedyś...
Historia nowożytna Grodna
Parafia w Grodnie została założona najprawdopodobniej przez Zakon Krzyżacki, najpewniej już w XIII wieku. Gdy Ziemia Chełmińska weszła w skład Królestwa Polskiego, Grodno stało się własnością szlachecką rodu Konopackich. Charakter folwarczny utrzymał się tu jeszcze do II połowy XVIII wieku, podobnie jak w pobliskim Mirakowie.
Na półwyspie Jeziora Grodno znajduje się pomnik w „hołdzie kobietom narodowości żydowskiej, ofiarom hitlerowskiego faszyzmu filii Obozu Koncentracyjnego Stutthof w latach 1939-45”.
Ośrodek nad jeziorem
W Grodnie istnieje fajny środek nad samym jeziorem, gdzie można w ciszy i spokoju spędzić wolny czas łowiąc ryby, czytając książkę czy pływając na łódce, z dala od miejskiego zgiełku. Nieopodal jest bażanciarnia oraz hodowla danieli.