53°9'55" N, 18°41'57" E
Kujawsko-pomorskie
2016-09-16
2020-02-01 02:00

Grodno to kolonia wsi Mirakowo, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, na wschód od Chełmży, koło Kiełbasina.Gród z epoki żelaza

Grodno to bardzo ciekawe miejsce, bowiem w latach 70-tych XX wieku odkryto tutaj ślady wczesnośredniowiecznej kultury łużyckiej, na półwyspie pobliskiego jeziora. Zebrano tu wówczas blisko 200 ułamków naczyń ceramicznych oraz fragment szydła kościanego. Naukowcy zakwalifikowali te naczynia ceramiczne do kultury łużyckiej epoki brązu.

Półwysep w Grodnie ma długą i bogatą historię. Na podstawie wykopalisk ustalono, iż był to gród współczesny Biskupinowi, zamieszkały w epoce żelaza (VIII-VII w. p.n.e.) oraz w średniowieczu. Dlatego mówi się, że Grodno to taki drugi Biskupin, ale póki co nie jest znany, gdyż brakuje tu infrastruktury turystycznej. Może kiedyś...

Historia nowożytna Grodna

Parafia w Grodnie została założona najprawdopodobniej przez Zakon Krzyżacki, najpewniej już w XIII wieku. Gdy Ziemia Chełmińska weszła w skład Królestwa Polskiego, Grodno stało się własnością szlachecką rodu Konopackich. Charakter folwarczny utrzymał się tu jeszcze do II połowy XVIII wieku, podobnie jak w pobliskim Mirakowie.Na półwyspie Jeziora Grodno znajduje się pomnik w „hołdzie kobietom narodowości żydowskiej, ofiarom hitlerowskiego faszyzmu filii Obozu Koncentracyjnego Stutthof w latach 1939-45”.

Ośrodek nad jeziorem

W Grodnie istnieje fajny środek nad samym jeziorem, gdzie można w ciszy i spokoju spędzić wolny czas łowiąc ryby, czytając książkę czy pływając na łódce, z dala od miejskiego zgiełku. Nieopodal jest bażanciarnia oraz hodowla danieli.Grodno noclegi

Grodno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Grodnie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021