52°19'8" N
17°21'49" W
Wielkopolskie
2017-09-18 12:27:12
m npm
Ważna

Droga Wojciecha to już 5. edycja cyklicznego, odbywającego się w 3. niedzielę lipca historyczno-rekreacyjnego pikniku rodzinnego pod tytułem Letnie o Piastach bajanie… W tym roku impreza w Gieczu odbędzie się 16 lipca 2017, w godzinach 14.00-20.00 i ma na celu przedstawienie najważniejszych wydarzeń z życia Św. Wojciecha, w 1020 rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Gród w Gieczu, Anna Piernikarczyk
Giecz - rekonstrukcja grodu, Anna Piernikarczyk
zabudowa grodu, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Ruiny palatium w grodzie, Anna Piernikarczyk
Kościół Św. Jana Chrzciciela, Anna Piernikarczyk
badania archeologiczne odkrywają kości i czaszki, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (10)

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu leżącym w Wielkopolsce powstał na terenie dawnego, wczesnopiastowskiego grodu, który to niegdyś, za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego stanowił jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów. Była to w IX i X wieku ważna siedziba piastowska, w której rodziła się polska państwowość. Od XVIII wieku miejsce to nazywane jest Grodziszczko.Dziś Giecz to mała i niepozorna miejscowość, dawniej jednak była świadkiem wielkich wydarzeń, a działo się to 1000 lat temu. Wtedy to, pod koniec IX wieku rozpoczęto tu budowę ka­mien­nego palatium z kaplicą w kształcie rotundy i kamiennego kościoła przed­ro­mań­skiego. Istniało tu również w tym czasie cmenta­rzy­s­ko oraz osada tar­go­wa z kościołem ro­mań­skim, po­łą­czo­ne z gro­dem.

Obecnie na terenie dawnego grodu powstał Rezerwat Archeologiczny będący oddziałem Muzeum Pierw­szych Piastów na Lednicy. W jego obrębie zwiedzić można wystawę w budynku prezentującą dzieje grodu i kasztelanii gieckiej. Wewnątrz wałów grodziska stoją kamienne fundamenty palatium oraz pozostałości kościoła grodowego, gdzie trwają prace archeologiczne. Budowla ta ponoć nigdy nie została skończona. W grodzie wart zwiedzenia jest też XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia, stojący niemal na ruinach dawnego kościoła kamiennego. Na szczycie wału widoczna jest współczesna dzwonnica z dzwonem pochodzą­cym z 1515 roku. Obok powstała też osada edukacyjna z drewnianymi chatami otoczonymi drewnianym płotem palisadowym. Rezerwat Archeologiczny w Gieczu to cenny element Szlaku Piastowskiego.

Gród - Rezerwat Archeologiczny
Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Grodziszczko 2, Dominowo
tel. 612-859-222
muzeum@giecz.pl
www.giecz.pl
Zwiedzanie: V - X wt-nd, XI-IV pn-pt
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 złWidok z ulicy

Atrakcje w okolicy

Powiązane miejsca

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: