Na Grochowcu w Ryczowie

Grochowiec Wielki w Ryczowie

(4.7 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Po 4-kilometrowym spacerku w Dolinie Wodącej wszyscy chcieli już jechać do domu. Poza mną 🙂 Byłam w zdecydowanej mniejszości, bo pies raczej głosu nie ma 🙂 Ale tak piękne słońce chylące się... tego nie można było przepuścić, tym bardziej że tak rzadko o tej porze wędrujemy, zwykle już zmierzamy do domu. Więc szybko biłam się z myślami co by tu Rodzinie zaproponować, żeby się spodobało 🙂 Oczywiście zamek Ogrodzieniec był pierwszą myślą, bo blisko i piękny, ale tam nawet o tej porze problem z parkingiem, te naganianie mieszkańców jest denerwujące mogliby coś z tym zrobić. Obiecane lody zjedliśmy na Rynku w Pilicy, żeby zobaczyć znów ładny odbudowany Ratusz, a potem co ?? Otwieram aplikację Polskich Szlaków... i widzę Grochowiec w Ryczowie - piękny ostaniec z rozległym widokiem, tego mi trzeba było 🙂 O mało się nie spóźniliśmy na zachodzące słońce, bo jeszcze przygody po drodze. Łukasz wbił ul. Turystyczną w Ryczowie, bo na niej jest Grochowiec Wielki, ale ponoć pokazał mu 3 Turystyczne w Ryczowie no i wybrał złą, dojechaliśmy do Kiełkowic w gminie Ryczów, wszyscy już mieli dość, ale na pewno warto, więc kolejne szukanie w GPS i tym razem już dobrze dojechaliśmy, wypatrzyłam zjazd niemal pod sam ostaniec, dobrze, że krzyż stoi na górze, to łatwo było rozpoznać 🙂 Na Jurze wcale nie tak łatwo gdzieś trafić jak się nie zna, bo niestety jeszcze oznaczenia trochę kuleją, tablic mało, kierunkowskazów jeszcze mniej, a ostańce wszystkie podobne 🙂 Ale dotarliśmy, podchodzimy na szczyt wzgórza i mamy te piękne widoki, rozległe, których brakło mi w poprzedniej wędrówce po Dolinie Wodącej. Słońce sprawia, że wszystko wygląda pięknie, magicznie i bardzo plastycznie, cieszymy oczy i zapamiętujemy widoczki, by starczyło ich do kolejnego wyjazdu 🙂 Wracamy do auta, pada kilka razy jedziemy do domu i Negra już wie, że to koniec, i standardowo zaczyna gryźć smycz, jej nadal mało, ona pewnie jeszcze jeden ostaniec miała w planach... 🙂

Grochowiec Wielki w Ryczowie to efektowny masyw skalny leżący w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, około 2 km od centrum Ryczowa i około 5 km od popularnego Ogrodzieńca. Imponująca jest wysokość ostańca, bo liczy on aż 486 m n.p.m., co czyni go jednym z najwyższych na Jurze. Dlatego kiedy stoi się na jego szczycie, ma się wrażenie, że jest to najwyżej położony punkt w okolicy, choć niedaleko wnosi się najwyższa na Jurze Góra Janowskiego z zamkiem Ogrodzieniec, o wysokości nieco ponad 500 m n.p.m.

Grochowiec Wielki
Grochowiec Wielki
Grochowiec Wielki
Grochowiec Wielki

Grochowiec tworzą przede wszystkim skały o nazwach Słoń, Nosorożec, Tapir i Pancernik, chętnie wykorzystywane przez amatorów wspinaczki skałkowej. Na szczycie Grochowca Wielkiego stoi metalowy krzyż, nic więc dziwnego, że nazywany bywa on często Małym Giewontem, choć nie jest tak łudząco do niego podobny, jak inny ostaniec na Jurze z krzyżem, a mianowicie Góra Biakło koło Olsztyna. Ale za sprawą krzyża łatwo Grochowiec Wielki rozpoznać, bo nie prowadzą do niego drogowskazy, a szkoda.


Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając materiały na naszym i Instagramie
Pięknie dziękujemy!

Grochowiec Wielki
Grochowiec Wielki
piękne, popołudniowe słońce
piękne, popołudniowe słońce

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny

Adres

Grochowiec Wielki
ul. Turystyczna/ul. Grochowiecka, Ryczów

GPS: 50°25'15N, 19°34'25E

Ryczów noclegi

Ryczów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Grochowiec Wielki na Jurze, mokunka
Ryczów Jura Krakowsko Częstochowska
Ważna
skałki ostańce przyroda dla rodziny parking bezpłatny
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022