Tatry

Tatry

Tatry to najwyższe góry w Polsce, nie dziwne więc, że tatrzańskie widoki budzą ogromny zachwyt turystów, których zawsze tutaj pełno. Na szczęście są w Tatrach miejsca, gdzie można uniknąć kolejek, hałasu i w spokoju podziwiać niewyobrażalne piękno tych majestatycznych gór. Szczególne pod tym względem są Tatry Wysokie, ze słynną, trudną Orlą Percią.

Najwyższy szczyt polskich Tatr to Rysy (2499 m n.p.m.), wznoszący się ponad słynnym Morskim Okiem. Ale równie popularne są tutaj Kasprowy Wierch (mekka narciarzy) oraz Giewont - symbol tych gór. Nie sposób zapomnieć o malowniczej Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Znacznie niższe są Tatry Zachodnie, w których dominują przepiękne doliny, m.in. Dolina Kośceliska czy Dolina Chochołowska. Całe Tatry chroni Tatrzański Park Narodowy!

By poznać te piękne góry przygotowaliśmy dla Was mapę szlaków turystycznych w Tatrach.

Karkonosze

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe, a przy tym chyba najpiękniejsze pasmo w Sudetach, stanowiące granicę Polski i Czech. To tutaj mieszkał słynny Liczyrzepa czyli Duch Gór nazywany też Karkonoszem.

Najwyższym szczytem w Karkonoszach jest bardzo popularna Śnieżka (1602 m n.p.m.), ale warto też odwiedzić inne szczyty, np. Szrenicę (1362 m n.p.m) i Kopę (1375 m n.p.m.) - narciarskie centra.

Ze względu na niewątpiwy urok Karkonoszy oraz cenne walory przyrodnicze, utworzono tu Karkonoski Park Narodowy, oferujący, prócz malowniczych szczytów, również liczne potoki i stawy polodowcowe.

By poznać te piękne góry przygotowaliśmy dla Was mapę szlaków turystycznych w Karkonoszach

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Góry Stołowe to jedno z piękniejszych pasm górskich w naszym kraju. Dlaczego Góry Stołowe? Bo gdy spojrzy się na nie z pewnej odległości, ich płaskie, nietypowe wierzchołki wyglądają niczym stół, tworząc fantastyczny, niespotykany gdzie indziej krajobraz.

Najpiękniejszy, a przy tym najpopularniejszy fragment objęto ochroną i utworzono tu Park Narodowy Gór Stołowych. Najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), otoczony siecią szlaków, ale jeszcze liczniej wędrowców przyciagają charakterystyczne Błędne Skały - tajemniczy labirynt skalny.

W naszym serwisie możesz poznać szlaki turystyczne w Górach Stołowych.

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie we wschodniej części Sudetów, leżące po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Najwyższy szczyt Masywu to centralnie usadowiony Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Inne szczyty Masywu to Średniak, Góra Stroma, Igliczna z Sanktuarium MB Śnieżnej czy Trójmorski Wierch.

Najciekawszymi atrakcjami tego niemal dzikiego zakątka jest sam Śnieżnik, a ponadto unikatowa, przepiękna Jaskinia Niedźwiedzia, malowniczy Wodospad Wilczki oraz ośrodki narciarskie. Latem przyciąga zalew w Starej Morawie z atrakcyjnym kąpieliskiem miejskim.

Bieszczady

Bieszczady

Wielu turystów uważa, że Bieszczady to najpiękniejsze nasze góry. Trudno się z tym nie zgodzić, wszak niemal dziewicze obszary tego pasma mają niepowtarzalny urok.

Najwyższe i najbardziej tajemnicze szczyty znajdują się w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Warto zdobyć najwyższą w Bieszczadach Tarnicę (1346 m n.p.m.), ale nie można pominąć też słynnych bieszczadzkich połonin - Caryńskiej i Wetlińskiej. Czy skąpane w słońcu czy osnute mgłą, zawsze zachwycają turystów, szczególnie tych stroniących od tłumów. Bo Bieszczady to takie ciche góry, gdzie można wędrować kontemplując piękno natury i magię gór.

Jeżeli wybierasz się w Bieszczady najpierw zapoznaj się ze szlakami turystycznymi w Bieszczadach.

Pieniny

Pieniny

Pieniny to wyjątkowe góry, przypominające nieco Tatry, choć najwyższe szczyty pienińskie ledwie sięgają 1000 m n.p.m. Najpopularniejsze są Trzy Korony (982 m n.p.m.) oraz Sokolica (747 m n.p.m.) ze słynną pochyloną sosną.

Największym skarbem Pienin jest Dunajec z niezwykle malowniczym przełomem. Organizowane są tu bardzo popularne spływy tratwami flisackimi, a ostatnio również pontonami i kajakami (rafting). Najpopularniejsze pienińskie miejscowości to Szczawnica i Krościenko, ale wielką atrakcją jest też Jezioro Czorsztyńskie i zamki w Niedzicy oraz Czorsztynie.

Na mapie szlaków turystycznych w Pieninach poznasz trasy i czasy przejścia.

Gorce

Gorce

Gorce to przepiękne pasmo górskie leżące na obszarze woj. małopolskiego. Najwyższy szczyt Gorców to schroniskiem. Ale i inne szczyty warte są wędrówek, tym bardziej, że znajdują się w obszarze cennego Gorczańskiego Parku Narodowego.

Poprzez Gorce wiedzie wiele szlaków, najsławniejszym jest oczywiście Główny Szlak Beskidzki biegnący m.in. poprzez Lubań, Kiczorę, Turbacz i Maciejową. Turystów przyciągają tu piękne krajobrazy, nieskażona przyroda i cisza, bowiem Gorce nie są tak rozdeptane jak Tatry, Pieniny czy Beskid Śląski.

W naszym serwisie możesz poznać szlaki turystyczne w Gorcach

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki

Nie był w Beskidach ten, kto choć raz nie zdobył Jaśnie Pani - Królowej Beskidów, niezwykle kapryśnej, ale też pięknej ponad miarę! O kim mowa? Ano o Babiej Górze (1725 m n.p.m.), zwanej też Diablakiem - najwyższym szczytem całych Beskidów. Otacza go Babiogórski Park Narodowy - rezerwat biosfery UNESCO.

Beskid Żywiecki ciągnie się od Soły po Skawę, kryjąc również inne ciekawe szczyty jak Pilsko (1557 m n.p.m.) będący centrum narciarstwa oraz Worek Raczański - piękny szlak wiodący m.in. przez Wielką Raczę (1236 m n.p.m.) i Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.).

Przygotowaliśmy kompletną mapę ze szlakami turystycznymi w Beskidzie Żywieckim

Beskid Śląski

Beskid Śląski

Beskid Śląski to najpopularniejsze pasmo Beskidów. Na Baraniej Górze (1220 m n.p.m.) początek bierze królowa rzek polskich - Wisła, zaś miasto Wisła to perła regionu, z deptakiem, wodospadem na Wisełce, Jeziorem Czerniańskim i Zameczkiem Prezydenta RP.

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) w pobliżu Szczyrku, który zimą staje się prawdziwym centrum narciarstwa. Uroczym zakątkiem są okolice Koniakowa i Istebnej, ze słynnymi koronkami. W pobliżu polecam Przełęcz Kubalonkę (761 m n.p.m.), a dalej słynną Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.). W Ustroniu zaś odwiedzić warto Równicę (883 m n.p.m.) - jedyny tutaj szczyt, gdzie można wjechać samochodem.

Przed wyruszeniem na trasę zapoznaj się ze szlakami turystycznymi Beskidu Śląskiego

Beskid Mały

Beskid Mały

Beskid Mały skrył się nieco w cieniu na północ od Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, ale również i ten region zachwyca turystów. Najatrakcyjniejszym miejscem jest tutaj Góra Żar z kolejką linowo-terenową - miejsce paralotniarzy i miłośników szybowców, a zimą narciarzy.

U stóp Żaru rozlewają się wspaniałe jeziora - Międzybrodzkie dla rodzinnej rekreacji i Żywieckie idealne dla sportowych wyczynów. Beskid Mały wspaniały jest dla wędrowców, sporo tu szlaków i ciekawych szczytów, jak Leskowiec (890 m n.p.m.), Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.), Madohora (929 m n.p.m.) i najwyższy w tym paśmie Czupel (933 m n.p.m.). Ciekawe miejscowości to Żywiec, Andrychów i papieskie Wadowice.

Zapraszamy do zapoznania się ze szlakami turystycznymi Beskidu Małego

Góry Izerskie

Góry Izerskie

Góry Izerskie to malowniczy fragment Sudetów Zachodnich, leżący pomiędzy Szklarską Porębą i Świeradowem Zdrój. Pasmo to cechują łagodne wierzchowiny szczytów, z których najwyżej sięga Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa, 1126 m n.p.m.).

Co ciekawe w 2009 roku powstał tu polsko-czeski Izerski Park Ciemnego Nieba - pierwszy projekt tego typu w Polsce i pierwszy transgraniczny na świecie. Dzięki braku świateł miast można tu podziwiać wspaniałe nocne niebo rozgwieżdżone jak mało gdzie w Polsce!

Zapraszamy do zapoznania się ze szlakami turystycznymi Gór Izerskich

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska

Wprawdzie Jura to nie góry, ale malownicze krajobrazy i bardzo wysokie miejscami skałki pozwalają się tutaj poczuć właśnie jak wśród skalistych szczytów. Białe ostańce, czarne dziury i ruiny zamków to charakterystyczne elementy Szlaku Orlich Gniazd, który przebiega przez cały ten region.

Najpopularniejsze i przy tym najpiękniejsze zakątki na Jurze to Ojcowski Park Narodowy, Góra Zborów czy słynny Zamek Ogrodzieniec, który stoi na najwyższym jurajskim wzniesieniu - Górze Janowskiego o wysokości, jak wynika z najnowszych badań - 516 m n.p.m. Inne hity na Jurze to odbudowany Zamek Bobolice, Skały Kroczyckie czy Dolinki Krakowskie ze sławną Bramą Bolechowicką. Niemal wszystkie te miejsca to fantastyczna okazja do wspinaczki skałkowej

Zapraszamy do zapoznania się ze szlakami turystycznymi na Jurze