Górnicza Wioska Buko w Pile Młynie

Górnicza Wioska Buko w Pile Młynie

Górnicza Wioska w miejscowości Piła Młyn niedaleko Tucholi powstała niedawno, po tym, jak grupa archeologów w odkryła w lesie nad Brdą betonowe pozostałości po nieznanych obiektach.Po analizach niemieckich i polskich dokumentów w archiwach okazało się, że w latach 1850-1939 na terenie wioski istniały kopalnie wegla brunatnego, a betonowe odkrycia to zabudowa techniczna kopalni - szyby, sztolnie, wyrobiska korytarzowe. 

Na bazie odkrycia rozpoczęto rekonstrukcje zabytkowych urządzeń. Ciekawostką jest to, że do oceny pokładów wegla, wydobycia i technologii sprowadzono specjalistów z Kopalni Srebra z Tarnowskich Gór.

Dziś Wioska jest udostępniona dla turystów, którzy na miejscu otrzymują audiobuki. Ponadto czeka tu rekonstrukcja XlX-wiecznego placu zabaw dla dzieci z dawnymi zabawami. Można też poczuć smak dawnej kuchni, poznać życie kowala i całej wioski, odnaleźć skarb górnika Wilhelma Krugera, rozwiazać test przyrodniczy i zobaczyć piekną makietę obiektów kopalni. Niedaleko wioski znajduje się też Park Linowy.Wioska Górnicza Buko
Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą BUKO
ul. Świerkowa 5, Piła Młyn, Gostycyn
tel. 664-778-810
www.gorniczawioska.pl

Tuchola noclegi

Tuchola to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
glanaco Wędrowiec 222 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

aro72gr Weekendowy turysta 26 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-09-20 na
Fajne miejsce do zwiedzania. Szukanie skarbu super atrakcja dla dużych i małych. Bardzo miłe panie z obsługi zabawny Skarbnik mieszkający w kopalni. Mile zaskoczeni zwiedzający z Grudziądza
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021