Góra Zamkowa w Rymanowie Zdroju, mokunka

Góra Zamkowa w Rymanowie Zdroju

(5 głosów: 2)

Góra Zamczysko to wzniesienie w Rymanowie Zdroju, zwane też popularnie Zamczyska czy Góra Zamkowa. Znajduje się ona w Beskidzie Niskim, w części Wzgórz Rymanowskich. Ma wysokość 568 m n.p.m. Południowe zbocze góry schodzi wprost do malowniczej dolinki Czarnego Potoku, który w okolicy Parku Zdrojowego łączy się z rzeką Tabor.Nazwa Zamczyska pochodzi prawdopodobnie od zamku, który stał niegdyś nad doliną Taboru. Strzegł tzw. traktu węgierskiego, prowadzącego z Rymanowa na Węgry przez Jaśliska. Zamek ów istniał w XV wieku. Do dziś niestety oprócz nazwy nie pozostał po nim praktycznie żaden ślad, jednak w XIX wieku badał te okolice profesor Radzikowski i wspominał o pozostałościach wałów obronnych dawnej warowni. Wzniesienie porasta las.

Poniżej Góry Zamczyska znajduje się dawny kamieniołom, z którego pobierano kamień do budowy rymanowskiego kościoła. Było to w XVIII wieku. Niewykluczone, iż kamienie z dawnej warowni zostały również użyte do jego budowy. Łatwo tu dotrzeć, kierując się w górę tuż za Szpitalem Uzdrowiskowym Zimowit. To około 20-minutowy spacer z Uzdrowiska.Góra Zamczyska
lokalny szlak pieszy z ul. Leśnej, Rymanów Zdrój

Rymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rymanów
Szczyty i punkty widokowe
Normalna
góry
49°32'40N, 21°51'51E
25 październik 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację