Góra Zamczysko to wzniesienie w Rymanowie Zdroju, zwane też popularnie Zamczyska czy Góra Zamkowa. Znajduje się ona w Beskidzie Niskim, w części Wzgórz Rymanowskich. Ma wysokość 568 m n.p.m. Południowe zbocze góry schodzi wprost do malowniczej dolinki Czarnego Potoku, który w okolicy Parku Zdrojowego łączy się z rzeką Tabor.Nazwa Zamczyska pochodzi prawdopodobnie od zamku, który stał niegdyś nad doliną Taboru. Strzegł tzw. traktu węgierskiego, prowadzącego z Rymanowa na Węgry przez Jaśliska. Zamek ów istniał w XV wieku. Do dziś niestety oprócz nazwy nie pozostał po nim praktycznie żaden ślad, jednak w XIX wieku badał te okolice profesor Radzikowski i wspominał o pozostałościach wałów obronnych dawnej warowni. Wzniesienie porasta las.Poniżej Góry Zamczyska znajduje się dawny kamieniołom, z którego pobierano kamień do budowy rymanowskiego kościoła. Było to w XVIII wieku. Niewykluczone, iż kamienie z dawnej warowni zostały również użyte do jego budowy. Łatwo tu dotrzeć, kierując się w górę tuż za Szpitalem Uzdrowiskowym Zimowit. To około 20-minutowy spacer z Uzdrowiska.

Góra Zamczyska
lokalny szlak pieszy z ul. Leśnej, Rymanów Zdrój

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020