Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Góra Św. Genowefy w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Góra Św. Genowefy w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Góra Św. Genowefy
Załęczański Park Krajobrazowy
Jarzębie koło Działoszyna

51°6'7" N, 18°45'29" E

Góra Św. Genowefy w Załęczańskim Parku Krajobrazowym to skałka, która wznosi się na wysokość 200 m n.p.m. i jest to najdalej wysunięty ostaniec na Jurze Wieluńskiej. Stanowi również, podobnie jak Żabi Staw i Granatowe Źródła, pomnik przyrody. Miejsce to owiane jest legendą, która mówi, że nazwa pochodzi od imienia żony jednego z właścicieli miejscowości - Parzymiechy. Owa żona została wygnana i podobnież przebywała w okolicy tej właśnie góry.Inne informacje przekazują, że pierwotnie Góra ta posiadała miano Jarzębiewskiej, co wiązało się ze znajdującą się obok miejscowością o nazwie Jarzębie, którego mieszkańcy żyli w odosobnieniu niczym plemię. Ponieważ nie podobało się to okolicznym mieszkańcom oraz władzom, zostali zmuszeniu do przesiedlenia, a Górę przemianowano jak należy, dając jej świętego patrona. Jej wygląd porównywany jest do ludzkiej czaszki, stąd jej potoczna nazwa "Twarz". Oczywiście o północy nie może zabraknąć tu diabłów i czarownic, rozpierzchających się wraz z pierwszymi promieniami słońca. Do Góry można dojść od strony Żabiego Stawu ścieżką leśną, skręcając w lewo.

Wieluń noclegi

Wieluń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020