Góra Ossońska w Częstochowie, Magdalena

Góra Ossońska w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Góra Ossońska w Częstochowie to najwyższa góra w okolicy, o wysokości 316,7 m n.p.m. Znajduje się ona w pobliżu dzielnicy Mirów, na Wyżynie Częstochowskiej. Wzgórze składa się ze wschodniej części naturalnej i zachodniej, sztucznej usypanej dla potrzeb Huty Częstochowa. Mało kto wie, iż we wnętrzu góry znajdują się trzy olbrzymie betonowe hale, w których kiedyś znajdowała się przepompownia zbudowana w latach 50. XX wieku. Niestety dostęp do hal bez specjalistycznego sprzętu jest niemożliwy. W 2011 roku została wysadzona kopuła będąca częścią kompleksu, której to pozostałości wciąż można zaobserwować na wzgórzu.

Istniała tutaj również szkółka i lotnisko szybowców, której fundatorem w 1946 roku był Edward Osson. Pamiątką po tym jest tablica wmurowana w wapienną skałę, której towarzyszy figura Matki Boskiej. Siedzibę swoją miał tutaj także Akademicki Klub Jeździecki od roku 1975.Imponująca panorama ze wzgórza obejmuje między innymi Gazownię, Koksownię, Wieżę Jasnogórską, kompleks lasów pomiędzy Częstochową, Kusiętami, Olsztynem i Porajem i inne charakterystyczne elementy jak np. ruiny zamku w Olsztynie. Najbardziej oddalonym obiektem, który można dostrzec przy dobrej przejrzystości powietrza jest Babia Góra znajdująca się w odległości 138 km. Najbliższa ulica, przy której znajduje się Góra, to ulica Legionów.

Adres

Góra Ossońska
ul. Legionów/ul. Kwiatowa, Częstochowa

GPS: 50°48'5N, 19°12'37E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022