Góra Ossońska w Częstochowie, Magdalena

Góra Ossońska w Częstochowie

(5 głosów: 2)

Góra Ossońska w Częstochowie to najwyższa góra w okolicy, o wysokości 316,7 m n.p.m. Znajduje się ona w pobliżu dzielnicy Mirów, na Wyżynie Częstochowskiej. Wzgórze składa się ze wschodniej części naturalnej i zachodniej, sztucznej usypanej dla potrzeb Huty Częstochowa. Mało kto wie, iż we wnętrzu góry znajdują się trzy olbrzymie betonowe hale, w których kiedyś znajdowała się przepompownia zbudowana w latach 50. XX wieku. Niestety dostęp do hal bez specjalistycznego sprzętu jest niemożliwy. W 2011 roku została wysadzona kopuła będąca częścią kompleksu, której to pozostałości wciąż można zaobserwować na wzgórzu.Istniała tutaj również szkółka i lotnisko szybowców, której fundatorem w 1946 roku był Edward Osson. Pamiątką po tym jest tablica wmurowana w wapienną skałę, której towarzyszy figura Matki Boskiej. Siedzibę swoją miał tutaj także Akademicki Klub Jeździecki od roku 1975.

Imponująca panorama ze wzgórza obejmuje między innymi Gazownię, Koksownię, Wieżę Jasnogórską, kompleks lasów pomiędzy Częstochową, Kusiętami, Olsztynem i Porajem i inne charakterystyczne elementy jak np. ruiny zamku w Olsztynie. Najbardziej oddalonym obiektem, który można dostrzec przy dobrej przejrzystości powietrza jest Babia Góra znajdująca się w odległości 138 km. Najbliższa ulica, przy której znajduje się Góra, to ulica Legionów.Adres

Góra Ossońska
ul. Legionów/ul. Kwiatowa, Częstochowa

GPS: 50°48'5N, 19°12'37E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Szczyty i punkty widokowe
Normalna
punkty widokowe góry
50°48'5N, 19°12'37E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021