Gołoborza tworzą rozległe, bezleśne - „gołe od boru” powierzchnie, pokryte skalnym rumowiskiem. Można uznać je za wizytówkę Gór Świętokrzyskich.
Gołoborza świętokrzyskie powstały ponad 500 mln lat temu. Zbudowane są z kambryjskiego piaskowca kwarcytowego. Występują na północnym i południowym stoku pasma Łysogór poniżej górnej granicy lasu.
Obecnie zajmują około 22 ha, ale ich powierzchnia ulega zmniejszeniu, gdyż gołoborza nieustannie, choć bardzo powoli zarastają. Pierwszym drzewem, które potrafi poradzić sobie na tak trudnym podłożu jest jarząb pospolity.
Największe gołoborze w Świętokrzyskim Parku Narodowym położone jest na północnym stoku Łysej Góry. Można je oglądać ze specjalnie przygotowanej platformy widokowej.
Gołoborza
Droga na Święty Krzyż, Nowa Słupia
Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.