Goleniów, Anja

Goleniów

(4 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Goleniów to miasto w województwie zachodniopomorskim, znajdujące się na skraju Puszczy Goleniowskiej, 35 km na północny-zachód od Szczecina. Przez miejscowość przepływa rzeka Ina oraz wpadające do niej Wiśniówka oraz Struga Goleniowska. Miasto leży zaledwie 15 km od Odry, z którą jest połączone właśnie rzeką Iną.

Historia Goleniowa

Początki miasta sięgają X wieku, kiedy to w zakolu Iny znajdowała się osada palowa. Pełniła ona funkcję strażnicy na ważnym szlaku wodnym i lądowym. Prawa miejskie i przywileje żeglugi oraz zwolnień celnych Goleniów otrzymał z rąk Barnima I w 1268 roku. Od tej pory następował szybki rozwój miasta, którego zwieńczeniem było wstąpienie do związku Hanzy. Bogactwo uwidaczniało się w zabudowie. Już od końca XIII wieku rozpoczęła się budowa większości ważniejszych obiektów, z których część przetrwała do czasów współczesnych. Miasto otrzymało również prawo bicia własnej monety, co skrzętnie wykorzystano, wydając tzw. biały grosz goleniowski. Zniszczenia, jakich dokonały wojna trzydziestoletnia, pożary, epidemie oraz II wojna światowa, doprowadziły do znaczących zmian w topografii miasta. W okresie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w prawie 70%, a starówka w 90%. Obecnie Goleniów jest znaczącym ośrodkiem handlowym oraz ważnym węzłem komunikacyjnym.

Aleja Legend Goleniowskich, Anja
Aleja Legend Goleniowskich, Anja


Zabytki w Goleniowie

- Brama Wolińska, ul. Grunwaldzka - zabytek z XIV wieku, zbudowany w stylu gotyckim, jedyna ocalała z czterech bram wjazdowych do miasta

- Mury miejskie z XIV wieku nad rzeką Iną z okrągłą wysmukłą basztą Prochową (Więzienną) i ośmioboczną Menniczą oraz Furtą Wodną - najlepiej zachowany fragment średniowiecznego miasta

Aleja Legend Goleniowskich, Anja
Aleja Legend Goleniowskich, Anja

- Spichlerz - budowla z XVIII wieku stanowiąca przykład zabudowy ryglowej, w XIV wieku stały tu dwa budynki składowe, które w 1553 roku zastąpiono jednym. W 1749 roku na jego miejscu wybudowano spichlerz stojący do chwili obecnej

- Kościół Św. Katarzyny - dawny kościół farny z XV wieku w stylu gotyckim na fundamentach kościoła romańskiego, po zniszczeniach w 1945 roku odbudowano farę w latach 1957-59, starając się przywrócić jej średniowieczny wygląd

Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja


- Fundamenty kościoła Św. Jerzego - fundamenty ośmiobocznej kaplicy najprawdopodobniej z XIII-XIV wieku oraz kościoła Św. Jerzego wybudowanego w wieku XVIII. Kościół został zniszczony po II wojnie światowej, w ramach projektu „Historie w kamieniach zapisane" odkryte zostały wspomniane fundamenty, a miejsce zagospodarowane i udostępnione do zwiedzania.

- Budynek poczty - zaprojektowany i wybudowany w stylu neogotyckim przez administrację pruską w latach 1896-98 i nieprzerwanie pełni tę samą funkcję.

Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja

- Gimnazjum nr 1 - neogotycki budynek z lat 1896-1900. W okresie walk o miasto budynek został bardzo poważnie uszkodzony. Po długim remoncie w 1953 roku ponownie przywrócono mu funkcję szkoły

- Neogotycki budynek dawnego browaru - do 1920 roku w budynku ważono znane w całym regionie piwo „Hirsch”.

Brama Wolińska w Goleniowie, Anja
Brama Wolińska w Goleniowie, Anja


- Wieża ciśnień - stanowi przykład wodociągowego zbiornika wieżowego lat 30. XX wieku, kiedy to nastąpił renesans budowli wieżowych typu „kolumny"’.

- Wieża wodna - zlokalizowaną na terenie stacji kolejowej wieżę z szachulcową głowicą zbudowano około 1912 roku dla zaopatrzenia parowozów w wodę

Aleja Legend Goleniowskich, Anja
Aleja Legend Goleniowskich, Anja
Aleja Legend Goleniowskich, Anja

Atrakcje w Goleniowie

- Aleja Legend Goleniowskich - powstaje od 2013 roku, tworzą ją usytuowane na promenadzie, wzdłuż miejskich murów obronnych, granitowe rzeźby przedstawiające bohaterów goleniowskich legend

Aleja Legend Goleniowskich, Anja
Aleja Legend Goleniowskich, Anja

- Planty - ciekawy fragment przestrzeni miejskiej Goleniowa, z „Pomnikiem Niepodległości”. Przed nim odbywają się najważniejsze święta i uroczystości państwowe. Po drugiej stronie, w głębi Plant można podziwiać kolejny zachowany fragment murów obronnych naprzeciwko, których znajdują się tereny rekreacyjne- Park XXX-lecia - w czasach niemieckich znajdowały się tu trzy cmentarze: żydowski, protestancki oraz symboliczny Cmentarz Bohaterów poświęcony mieszkańcom poległym w I wojnie światowej. Parkowe alejki biegną ku rondu z Kamieniem Pojednania ustawionym w 50 rocznicę przejścia Goleniowa w polskie władanie. Wokół znajdują się tablice upamiętniające wszystkich, którzy spoczęli w goleniowskiej ziemi. Na terenie parku znajduje się wiele rzeźb, gdyż jest to miejsce odbywających się cyklicznie plenerów rzeźbiarskich.

Baszta Mennicza, Anja
Baszta Mennicza, Anja

- Szlaki piesze: Miejski Szlak Turystyczny i Goleniowski Szlak Ceglany. Pierwszy oznakowany jest „niebieskimi stopami”, liczy 3,3 km i biegnie obok najważniejszych zabytków. Drugi oznaczony „czerwonymi stopami”, o kilkaset metrów dłuższy, w dużej mierze pokrywa się z poprzednim.

Oficjalna strona Goleniowa

Budynek poczty, Anja
Fundamenty Kościoła św. Jerzego, Anja
Budynek byłego browaru, Anja

Atrakcje Goleniowa

Noclegi w Goleniowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Goleniów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Goleniowa

Turyści najczęściej odwiedzają: Aleja Legend Goleniowskich, a potem Brama Wolińska w Goleniowie i .

Pomnik Niepodległości, Anja
Fundamenty Kościoła św. Jerzego, Anja
Planty/Fr. murów miejskich, Anja
Kamień pamięci pogrzebanych na dawnym cmentarzu, Anja
Planty/Fr. murów miejskich, Anja
Kamień Pojednania, Anja
Pomnik przed Urzędem Gminy i Miasta, Anja
Kościół św. Katarzyny, Anja
Kościół św. Katarzyny, Anja
Fr. murów obronnych, Anja
Spichlerz, Anja
Spichlerz, Anja
Spichlerz, Anja
Gimnazjum Nr 1, Anja
Budynek Sądu Rejonowego, Anja
Spichlerz, Anja
Budynek Sądu Rejonowego, Anja
Spichlerz, Anja
Neogotycka kamienica, Anja
Baszta Prochowa, Anja
Budynek poczty, Anja
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022