Głazowisko Rutka, Joanna

Głazowisko Rutka

(5 głosów: 5)

Głazowisko Rutka w Suwalskim Parku Krajobrazowym jest wielkim skupiskiem głazów narzutowych pozostawionych przez lodowiec około 12 tysięcy lat temu. Głazy rozrzucone są na płaskim terenie wykorzystywanym jako pastwisko. Dominują tu granity i gnejsy, ale można spotkać także inne rodzaje skał. Większość głazów prawie w całości znajduje się na powierzchni gruntu, co ułatwia ich oglądanie.Głazowisko Rutka określane jest jako tzw. bruk lodowcowy. Powstało ono w wyniku rozmycia gliny zwałowej przez wody topniejącego lodowca.

Głazowisko Rutka, Joanna
Głazowisko Rutka, Joanna

Na obszarze 49 ha obejmującym oprócz Głazowiska Rutka także pobliskie jezioro Linówek i „amfiteatr Wodziłkowski” utworzono rezerwat przyrody „Rutka”. Na terenie głazowiska poprowadzone zostały ścieżki poznawcze: „Skały i minerały Suwalskiego Parku Krajobrazowego” oraz „Porosty”. Obok jest dogodny parking dla samochodów i rowerów.Głazowisko Rutka, Joanna
Głazowisko Rutka, Joanna
Głazowisko Rutka, Joanna
Głazowisko Rutka, Joanna
Głazowisko Rutka, Joanna
Głazowisko Rutka, Joanna
Booking.com
Osobliwości przyrodnicze
Normalna
głazy narzutowe
54°13'20N, 22°50'38E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021