Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Głazowisko Rutka w Suwalskim Parku Krajobrazowym jest wielkim skupiskiem głazów narzutowych pozostawionych przez lodowiec około 12 tysięcy lat temu. Głazy rozrzucone są na płaskim terenie wykorzystywanym jako pastwisko. Dominują tu granity i gnejsy, ale można spotkać także inne rodzaje skał. Większość głazów prawie w całości znajduje się na powierzchni gruntu, co ułatwia ich oglądanie.Głazowisko Rutka określane jest jako tzw. bruk lodowcowy. Powstało ono w wyniku rozmycia gliny zwałowej przez wody topniejącego lodowca.

Głazowisko Rutka
Głazowisko Rutka


Na obszarze 49 ha obejmującym oprócz Głazowiska Rutka także pobliskie jezioro Linówek i „amfiteatr Wodziłkowski” utworzono rezerwat przyrody „Rutka”. Na terenie głazowiska poprowadzone zostały ścieżki poznawcze: „Skały i minerały Suwalskiego Parku Krajobrazowego” oraz „Porosty”. Obok jest dogodny parking dla samochodów i rowerów.

Głazowisko Rutka Głazowisko Rutka Głazowisko Rutka Głazowisko Rutka Głazowisko Rutka Głazowisko Rutka
Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 71609 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133464 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne osobliwości przyrodnicze
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020