Głaz Skarżyńskiego w Białymstoku, Joanna

Głaz Skarżyńskiego w Białymstoku

(5 głosów: 1)

Pomnik poświęcony Stanisławowi Skarżyńskiemu znajduje się w Białymstoku w Rezerwacie Las Zwierzyniecki, który jest przedłużeniem Parku Konstytucji 3-go Maja. Nazywany bywa Głazem Lotnika lub Głazem Skarżyńskiego, gdyż upamiętnia lotniczy wyczyn płk. Stanisława Skarżyńskiego. Jest to wielki kamień z wyrytym na nim napisem "Cześć kpt. St. Skarzyńskiemu pierwszemu Polakowi, który przeleciał Atlantyk 8 V 1933 r."Pilot Stanisław Skarzyński 8 maja 1933 roku wówczas w stopniu kapitana ustanowił światowy rekord odległości przelotu. Na samolocie RWD-5 bis pokonał odległość 3582 km nad południowym Atlantykiem z Sant Lois w Senegalu do Maceio w Brazylii. Płk Skarżyński nie był związany z Białymstokiem, ale na fali ogólnego entuzjazmu związanego z jego wyczynem, postanowiono w Białymstoku upamiętnić jego rekord. Prawdopodobnie jest to pierwszy w Polsce pomnik dotyczący tego wydarzenia, bo jego odsłonięcia dokonano już 16 sierpnia 1933 roku. Głaz pierwotnie stał u wylotu ul. Wołodyjowskiego i Szpitalnej, obok bramy prowadzącej do nieistniejących dziś koszar.

Głaz Skarżyńskiego
ul. Zwierzyniecka, BiałystokBiałystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białystok
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
53°7'0N, 23°9'46E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021