Głaz Skarżyńskiego w Białymstoku, Joanna

Głaz Skarżyńskiego w Białymstoku

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik poświęcony Stanisławowi Skarżyńskiemu znajduje się w Białymstoku w Rezerwacie Las Zwierzyniecki, który jest przedłużeniem Parku Konstytucji 3-go Maja. Nazywany bywa Głazem Lotnika lub Głazem Skarżyńskiego, gdyż upamiętnia lotniczy wyczyn płk. Stanisława Skarżyńskiego. Jest to wielki kamień z wyrytym na nim napisem "Cześć kpt. St. Skarzyńskiemu pierwszemu Polakowi, który przeleciał Atlantyk 8 V 1933 r."

Pilot Stanisław Skarzyński 8 maja 1933 roku wówczas w stopniu kapitana ustanowił światowy rekord odległości przelotu. Na samolocie RWD-5 bis pokonał odległość 3582 km nad południowym Atlantykiem z Sant Lois w Senegalu do Maceio w Brazylii. Płk Skarżyński nie był związany z Białymstokiem, ale na fali ogólnego entuzjazmu związanego z jego wyczynem, postanowiono w Białymstoku upamiętnić jego rekord. Prawdopodobnie jest to pierwszy w Polsce pomnik dotyczący tego wydarzenia, bo jego odsłonięcia dokonano już 16 sierpnia 1933 roku. Głaz pierwotnie stał u wylotu ul. Wołodyjowskiego i Szpitalnej, obok bramy prowadzącej do nieistniejących dziś koszar.Głaz Skarżyńskiego
ul. Zwierzyniecka, Białystok

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022