Kościół Giebułtów

Giebułtów

(4.2 głosów: 20)

Giebułtów to niewielka wioska w województwie małopolskim, leżąca około 2 km na północ od Krakowa, niedaleko Modlnicy i Korzkwi.Kościół w Giebułtowie

W centralnej części wioski stoi uroczy, późnorenesansowy kościół Św. Idziego z lat 1600-04, a może wcześniejszych, gdyż prawdopodobnie jest to data rozbudowy świątyni, noszącej cechy gotyckie. Fundatorem przebudowy był Kaspar Giebułtowski.

Giebułtów kościół
Giebułtów kościół

Wewnątrz kościółka zachowały się XVII-wieczne polichromie oraz płyty nagrobne, m.in. gotycka płyta Oraczowskich z XV wieku i renesansowa płyta nagrobna Giebułtowskich z końca XVI wieku. Na tej ostatniej widnieje inskrypcja w języku polskim.Kult Św. Idziego

Nie każdy wie, że pierwszy kościół w Giebułtowie stanął niemal 1000 lat temu! W 1086 roku władca Polski – Władysław Herman, wystawił tu dziękczynny kościółek za narodziny syna (Bolesława Krzywoustego), o czym pisze w swych Kronikach Jan Długosz. Ponoć władca wiele lat wstawiał się do Św. Idziego o potomka, a kiedy żona Judyta Czeska w 1085 roku urodziła syna, Władysła wybudował w okolicy wiele kościółków poświęconych temu Świętemu.

Giebułtów
Giebułtów

Niedaleko kościółka w Giebułtowie znajduje się klasycystyczny dwór w zabytkowym parku.Giebułtów

Giebułtów noclegi

Giebułtów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Giebułtowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°8'30N, 19°53'1E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021