Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°8'30" N, 19°53'1" E
Małopolskie
2016-01-29
2020-01-28 13:52

Opis Giebułtowa

Giebułtów to niewielka wioska w województwie małopolskim, leżąca około 2 km na północ od Krakowa, niedaleko Modlnicy i Korzkwi.Kościół w Giebułtowie

W centralnej części wioski stoi uroczy, późnorenesansowy kościół Św. Idziego z lat 1600-04, a może wcześniejszych, gdyż prawdopodobnie jest to data rozbudowy świątyni, noszącej cechy gotyckie. Fundatorem przebudowy był Kaspar Giebułtowski.

Giebułtów kościół
Giebułtów kościół

Wewnątrz kościółka zachowały się XVII-wieczne polichromie oraz płyty nagrobne, m.in. gotycka płyta Oraczowskich z XV wieku i renesansowa płyta nagrobna Giebułtowskich z końca XVI wieku. Na tej ostatniej widnieje inskrypcja w języku polskim.

Kult Św. Idziego

Nie każdy wie, że pierwszy kościół w Giebułtowie stanął niemal 1000 lat temu! W 1086 roku władca Polski – Władysław Herman, wystawił tu dziękczynny kościółek za narodziny syna (Bolesława Krzywoustego), o czym pisze w swych Kronikach Jan Długosz. Ponoć władca wiele lat wstawiał się do Św. Idziego o potomka, a kiedy żona Judyta Czeska w 1085 roku urodziła syna, Władysła wybudował w okolicy wiele kościółków poświęconych temu Świętemu.

Giebułtów
Giebułtów


Niedaleko kościółka w Giebułtowie znajduje się klasycystyczny dwór w zabytkowym parku.

Giebułtów

Giebułtów noclegi

Giebułtów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Giebułtowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020