Galeria Dobrej Sztuki w Częstochowie, Magdalena

Galeria Dobrej Sztuki w Częstochowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Galeria Dobrej Sztuki czyli Dawna Popówka w Częstochowie to budynek w stylu klasycystycznym, który powstał w roku 1875 i pełnił wtedy funkcję siedziby parafii prawosławnej Św. Cyryla i Metodego, co dało początek nazwie "Popówka". Obiekt wielokrotnie restaurowano i zmieniano jego wnętrze. Pierwotnie posiadał bramę wjazdową na dziedziniec.

W okresie międzywojennym swoją siedzibę miał tutaj biskup rzymskokatolicki, następnie budynek został przejęty na rzecz dowództwa 7 Pułku Piechoty. Po roku 1945 aż do lat 70. XX wieku znajdował się tutaj Powiatowy Sztab Wojskowy. W piwnicach budynku przetrzymywani byli więźniowie, o czym świadczą napisy wyryte i namalowane na ścianach do dnia obecnego, niestety nie są one dostępne publicznie.W latach 1973-96 znajdowała się tutaj wystawa malarstwa polskiego pod opieką Muzeum Okręgowego, (od 1994 funkcjonuje pod nazwą Muzeum Częstochowskiego). Później galerię zamknięto aż do roku 2005 – 2006/2007 kiedy przeprowadzono gruntowny remont obiektu. Po remoncie obiekt nadal należał do Muzeum, a znajdowało się tutaj Muzeum Pielgrzymowania ze stałą wystawą pamiątek pielgrzymowania do Sanktuarium Jasnogórskiego, towarzyszyły jej inne wystawy o tematyce sakralnej.

Od roku 2013 znajduje się tutaj Galeria Dobrej Sztuki wraz ze stałą wystawą malarstwa i grafiki polskiej XIX i XX wieku, organizowane są tutaj również wystawy czasowe, a także znajduje się administracja Muzeum.

Budynek jest dwupiętrowy z poddaszem i podpiwniczeniem, w którym dawniej odbywały się wystawy. Klasycyzm jest widoczny w prostych formach, tympanonach wieńczących elewacje. Na pierwszym piętrze, pomiędzy oknami widoczne są pilastry zwieńczone głowicami korynckimi, nawiązując w ten sposób do starożytnej Grecji. Elewacja od strony Al. NMP posiada w centralnej części wykusz, w którym trzy okna znajdujące się blisko siebie są zwieńczone nadstawkami w formie łuku.

Adres

Galeria Dobrej Sztuki
Al. NMP 47, Częstochowa

GPS: 50°48'42N, 19°6'44E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022