Oboz -Muzeum martyrologii , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Twierdza Poznań

Fort VII Colomb w Poznaniu to jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Powstał on w latach 1876-1880 jako fort VII, a od 1902 roku zyskał miano Fort Colomb. Do 1918 roku pełnił ważną rolę w obronie miasta i wschodniej granicy II Rzeszy, a w 20-leciu międzywojennym był magazynem.Obóz zagłady

II wojna światowa przyniosła istotną zmianę w historii Fortu VII w Poznaniu. Władze hitlerowskie wybrały właśnie ten obiekt na pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny. Nie bez przyczyny był to Fort VII - znaczne oddalenie od zabudowań, wały ziemne, a przy tym jednak dogodny dojazd z centrum Poznania.

Oboz -Muzeum martyrologii

Do 25 kwietnia 1944 roku w Forcie VII przebywało około 18 tys. więźniów. W jednym czasie było w nim zwykle około 2,5 tys. więźniów oraz 400 strażników SS. Choć oficjalnie Fort VII był więzieniem, to w rzeczywistości stał się obozem zagłady. Jako, że całą dokumentację usilnie niszczono pod koniec wojny, dokładnie nie wiadomo ile osób tu zginęło, ale prawdopodobnie znacznie więcej niż się przypuszcza. Według najniższych szacunków zginęło 4,5 tys. więźniów, ale historycy domniemują, że mogło to być nawet 20 tys. zamordowanych więźniów.

W Forcie było 27 cel męskich, 3 cele kobiece oraz 2 karcery-ciemnice, w których więźniowie przebywali nawet 10 dni za błahe przewinienia. Do połowy 1942 roku cele w Forcie VII nie posiadały prycz, a więźniowie spali na ceglanej posadzce lub zgniłej słomie. Żyli w skandalicznych warunkach sanitarnych, czasem nie mieli dostępu do umywalni, przez co byli siedliskiem wszy i pcheł.

Wyżywienie, nawet jak na hitlerowskie obozy koncentracyjne było wyjątkowo złe. Rano więźniowie otrzymywali kubek kawy parzonej z żołędzi lub herbaty parzonej z rosnących w forcie ziół, bez cukru. Na obiad 250 ml zupy z nadgniłych warzyw, a na kolację kawę z żołędzi i 200 g czarnego chleba pieczonego z dodatkiem trocin drzewnych jako wypełniacza. Wielu więźniów umierało więc z powodu głodu i chorób, inni ginęli w codziennych egzekucjach, również masowych.

Muzeum Martyrologii

Oficjalne otwarcie Muzeum Martyrologii w Forcie VII w Poznaniu nastąpiło 31 sierpnia 1979 roku, na wydzielonym skrawku fortu. Muzeum dokumentuje martyrologię Wielkopolan w czasie II wojny światowej i prezentuje autentyczne eksponaty z tego okresu, np. korespondencję obozową, rysunki, fotografie, dokumenty osobiste więźniów, portfele czy różańce. Od 2001 roku więźniowie Fortu VII są zrównani prawami z więźniami obozów koncentracyjnych.

Oboz -Muzeum martyrologii

Obok Muzeum Martyrologii, Fort VII jest obiektem turystycznym będącym doskonałym przykładem XIX-wiecznej niemieckiej architektury fortyfikacyjnej.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII
Al. Polska, Poznań 
tel. 61/ 848-31-38
http://www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-martyrologii-wielkopolan-fort-vii/

52°25'1" N, 16°52'8" E
Wielkopolskie
2020-01-05
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą