Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII
Al. Polska, Poznań 
tel. 61/ 848-31-38
http://www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-martyrologii-wielkopolan-fort-vii/

52°25'1" N, 16°52'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Twierdza Poznań

Fort VII Colomb w Poznaniu to jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Powstał on w latach 1876-1880 jako fort VII, a od 1902 roku zyskał miano Fort Colomb. Do 1918 roku pełnił ważną rolę w obronie miasta i wschodniej granicy II Rzeszy, a w 20-leciu międzywojennym był magazynem.Obóz zagłady

II wojna światowa przyniosła istotną zmianę w historii Fortu VII w Poznaniu. Władze hitlerowskie wybrały właśnie ten obiekt na pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny. Nie bez przyczyny był to Fort VII - znaczne oddalenie od zabudowań, wały ziemne, a przy tym jednak dogodny dojazd z centrum Poznania.

Oboz -Muzeum martyrologii
Oboz -Muzeum martyrologii

Do 25 kwietnia 1944 roku w Forcie VII przebywało około 18 tys. więźniów. W jednym czasie było w nim zwykle około 2,5 tys. więźniów oraz 400 strażników SS. Choć oficjalnie Fort VII był więzieniem, to w rzeczywistości stał się obozem zagłady. Jako, że całą dokumentację usilnie niszczono pod koniec wojny, dokładnie nie wiadomo ile osób tu zginęło, ale prawdopodobnie znacznie więcej niż się przypuszcza. Według najniższych szacunków zginęło 4,5 tys. więźniów, ale historycy domniemują, że mogło to być nawet 20 tys. zamordowanych więźniów.

W Forcie było 27 cel męskich, 3 cele kobiece oraz 2 karcery-ciemnice, w których więźniowie przebywali nawet 10 dni za błahe przewinienia. Do połowy 1942 roku cele w Forcie VII nie posiadały prycz, a więźniowie spali na ceglanej posadzce lub zgniłej słomie. Żyli w skandalicznych warunkach sanitarnych, czasem nie mieli dostępu do umywalni, przez co byli siedliskiem wszy i pcheł.

Oboz -Muzeum martyrologii
Oboz -Muzeum martyrologii
Oboz -Muzeum martyrologii


Wyżywienie, nawet jak na hitlerowskie obozy koncentracyjne było wyjątkowo złe. Rano więźniowie otrzymywali kubek kawy parzonej z żołędzi lub herbaty parzonej z rosnących w forcie ziół, bez cukru. Na obiad 250 ml zupy z nadgniłych warzyw, a na kolację kawę z żołędzi i 200 g czarnego chleba pieczonego z dodatkiem trocin drzewnych jako wypełniacza. Wielu więźniów umierało więc z powodu głodu i chorób, inni ginęli w codziennych egzekucjach, również masowych.

Muzeum Martyrologii

Oficjalne otwarcie Muzeum Martyrologii w Forcie VII w Poznaniu nastąpiło 31 sierpnia 1979 roku, na wydzielonym skrawku fortu. Muzeum dokumentuje martyrologię Wielkopolan w czasie II wojny światowej i prezentuje autentyczne eksponaty z tego okresu, np. korespondencję obozową, rysunki, fotografie, dokumenty osobiste więźniów, portfele czy różańce. Od 2001 roku więźniowie Fortu VII są zrównani prawami z więźniami obozów koncentracyjnych.

Oboz -Muzeum martyrologii
Oboz -Muzeum martyrologii


Obok Muzeum Martyrologii, Fort VII jest obiektem turystycznym będącym doskonałym przykładem XIX-wiecznej niemieckiej architektury fortyfikacyjnej.

Oboz -Muzeum martyrologii Oboz -Muzeum martyrologii Oboz -Muzeum martyrologii Oboz -Muzeum martyrologii Oboz -Muzeum martyrologii

Poznań noclegi

Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021