Fort Gerharda w Świnoujściu, Lucy i Tom

Fort Gerharda w Świnoujściu

(4.5 głosów: 52)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Fort Gerharda zwany też Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy on do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie! Fort Gerharda położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia Świny, niedaleko latarni morskiej w Świnoujściu.

Historia Fortu

Fort Gerharda wybudowany został w latach 1856-63 jako obiekt obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. Dwukondygnacyjna owalna reduta po 1863 roku otoczona została fosą wodną.W II połowie XIX wieku reduta została przebudowana, stając się zapleczem wysokich obwałowań ziemnych. Na zachodniej lawie i na wschodniej galerii artyleryjskiej budowniczowie przewidzieli 10 stanowisk ogniowych dla dział, ale zainstalowano 4 armaty nadbrzeżne Kruppa kalibru 210 mm oraz 7 armat 150 mm. Fort uzbrojony był również w artylerię polową i później w karabiny maszynowe. Na odcinku fosy zbudowano 2 schrony strzeleckie połączone podziemnymi tunelami z dziedzińcem fortu. Na przełomie XIX i XX doprowadzono tu łączność telegraficzną oraz kolej wąskotorową.

Po I wojnie światowej obiekt przeszedł pod zarząd niemieckiej marynarki wojennej. Po II wojnie używany był przez Rosjan, a w 1962 roku przekazano go miastu.

Fort dzisiaj

W 2001 roku fort Gerhard został wydzierżawiony przez pasjonatów, którzy na jego terenie prowadzą ciekawą inicjatywę związaną z tzw. żywą historią. W Forcie rezyduje historyczny komendant Twierdzy Morskiej, a po całym obiekcie turystów oprowadzają przebrani w pruskie mundury studenci. Od 2001 roku w forcie ma swoją siedzibę Muzeum Obrony Wybrzeża.

Adres

Fort Gerharda - Muzeum Obrony Wybrzeża
Podziemne Miasto na wyspie Wolin
ul. Bunkrowa 2, Świnoujście
tel. 515-920-993

GPS: 53°55'3N, 14°17'9E

Świnoujście noclegi

Świnoujście to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022