Wyspa Sobieszewska - Forsterówka

Forsterówka - rezydencja kata na Wyspie Sobieszewskiej

(3.7 głosów: 12)

Tajemnice Forsterówki 

Wyspa Sobieszewska to fragment Mierzei Wiślanej przeciętej dwoma ujściami Wisły, położony na wschód od miasta Gdańska. Z uwagi na piękne plaże i walory przyrodniczo - krajobrazowe zyskała już w XVII wieku sławę wsród gdańskiego patrycjatu budującego tu swoje rezydencje letnie i urządzającego w tutejszych lasach polowania. Do dziś ta wyspa skrywa wiele ciekawostek przeszłości.To nie tylko unikalne budowle hydrotechniczne w Przegalinie, relikty drewnianej zabudowy podmiejskiej w Górkach Wschodnich czy Swibnie. To także fortyfikacje z okresu ostatniej wojny lub najstarsze barokowe nagrobki mennonickie w Sobieszewie. Lasy kryją też nie jedną tajemnicę jak chociażby opuszczone instalacje podziemne i schrony bazy rakietowej z lat 60- i 70-tych XX wieku (dawna JW1110), wybudowanej na terenie dawnego poligonu i strzelnicy Kriegsmarine z 1941 roku - jednostki rakietowej otoczonej niegdyś kilkoma rzędami drutu kolczastego pod napięciem!

Na tym terenie okopały się w desperackiej obronie w ostatnich miesiącach wojny po zajęciu portu gdanskiego przez Armię Czerwoną, resztki 2 Armii generała Weissa. Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy i uchodźców z Prus Wschodnich i Pomorza koczowało od marca do maja 1945 roku, oczekując pod ostrzałem na nieuchronną kapitulację. Do dnia dzisiejszego widać w lasach ślady po tym dramacie w postaci licznych pozostałości po ziemiankach, okopach i znajdowanej amunicji, a nawet szczątków ludzkich.Te nadmorskie lasy Wyspy Sobieszewskiej skrywają też tajemnicę, to tutaj, z dala od zabudowy miejskiej zapadały najbardziej zbrodnicze rozkazy, to tutaj, w modrzewiowym dworku myśliwskim rezydował hitlerowski Kat Pomorza - gaulaiter i SS - obergruppenführer Albert Forster. Budowę rezydencji rozpoczęto wiosną 1933 roku. Autor projektu nie został ustalony, ale zarys wniósł osobiście Adolf Hitler na prośbę swego ulubionego gaulaitera.

Albert Forster z wielką pasją oddawał się łowiectwu, posiadał dużą kolekcję broni myśliwskiej i trofeów łowieckich. Ponadto rezydencja była głównym miejscem poufnych spotkań i narad dla wysokich funkcjonariuszy NSDAP i SS. Rezydencja pełniła też rolę tajnego magazynu dużych ilości broni.W czerwcu 1939 roku w obecności Heinricha Himmlera przygotowywano tu szczegóły operacji "Tannenberg", nawet Forster otrzymał wtedy szpadę honorową z napisami: "Mój honor to wierność" oraz "Mojemu kochanemu Albertowi Forsterowi. H.Himmler wódz SS na Rzesze"! 

W sąsiedztwie rezydencji gaulaitera wybudowano też ośrodek rekrutacyjno - szkoleniowy NSDAP - koszary z zapleczem, strzelnicę oraz baraki magazynowe dla broni z przemytu.

Na początku kwietnia 1945 roku na terenie rezydencji Forstera ulokował się sztab 4 dywizji pancernej gen. Betela. Na drodze dojazdowej (dzisiejsza ul. Lazurowa) stała duża kolumna pojazdów pancernych, zostały one tuż przed kapitulacją zniszczone przez własne załogi. Poległego w walce generała pochowano w pobliżu domku myśliwskiego A. Forstera. Ekshumacje szczątków przeprowadzono kilka lat temu w ramach niezwykłej akcji ekshumacyjnej odsłaniającej mroczne tajemnice okresu końca wojny.

W 2000 roku powstała tu niezwykła masowa mogiła ponad 220 osób. Masowy grób zlokalizowany kilkadziesiąt metrów od "Forsterówki" w kierunku południowo-wschodnim, zawierał szczątki ludzkie z częściowo zachowanymi mundurami: SS, grenadierów pancernych i policji gdańskiej.

Po wojnie dawny ośrodek szkoleniowo - rekrutacyjny NSDAP pełnił przez kilka lat funkcję początkowo rządowego ośrodka wypoczynkowego PZPR, a nastepnie ośrodka Funduszu Wczasów Pracowniczych. Beztroscy kuracjusze przez lata nieświadomie wypoczywali na masowej mogile w cieniu "Forsterówki", świadka ponurej historii.

Obecnie zespół obiektów dawnej rezydencji gaulaitera Pomorza Gdanskiego i ośrodka szkoleniowego gdańskiego NSDAP popadają w ruinę.

W jednej z najnowszych książek przygodowych dla młodzieży z serii "Pana Samochodzika" w części 85 - "Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska" przedstawiono inne niezwykłe atrakcje tego skrawka Mierzei Wiślanej oraz zawiłą intrygę sięgającą czasów i tajemnic ostatniej wojny.
Tekst: Rafał Jan Krause - przewodnik miejski i terenowy (Trójmiasto i Pomorze)

Forsterówka
ul. Lazurowa, Gdańsk

 

 

Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gdańsk Trójmiasto
Inne budowle
Normalna
schrony
54°20'35N, 18°52'23E
21 maj 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację