Wyspa Sobieszewska - Forsterówka

Forsterówka - rezydencja kata na Wyspie Sobieszewskiej

Tajemnice Forsterówki 

Wyspa Sobieszewska to fragment Mierzei Wiślanej przeciętej dwoma ujściami Wisły, położony na wschód od miasta Gdańska. Z uwagi na piękne plaże i walory przyrodniczo - krajobrazowe zyskała już w XVII wieku sławę wsród gdańskiego patrycjatu budującego tu swoje rezydencje letnie i urządzającego w tutejszych lasach polowania. Do dziś ta wyspa skrywa wiele ciekawostek przeszłości.To nie tylko unikalne budowle hydrotechniczne w Przegalinie, relikty drewnianej zabudowy podmiejskiej w Górkach Wschodnich czy Swibnie. To także fortyfikacje z okresu ostatniej wojny lub najstarsze barokowe nagrobki mennonickie w Sobieszewie. Lasy kryją też nie jedną tajemnicę jak chociażby opuszczone instalacje podziemne i schrony bazy rakietowej z lat 60- i 70-tych XX wieku (dawna JW1110), wybudowanej na terenie dawnego poligonu i strzelnicy Kriegsmarine z 1941 roku - jednostki rakietowej otoczonej niegdyś kilkoma rzędami drutu kolczastego pod napięciem!

Na tym terenie okopały się w desperackiej obronie w ostatnich miesiącach wojny po zajęciu portu gdanskiego przez Armię Czerwoną, resztki 2 Armii generała Weissa. Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy i uchodźców z Prus Wschodnich i Pomorza koczowało od marca do maja 1945 roku, oczekując pod ostrzałem na nieuchronną kapitulację. Do dnia dzisiejszego widać w lasach ślady po tym dramacie w postaci licznych pozostałości po ziemiankach, okopach i znajdowanej amunicji, a nawet szczątków ludzkich.Te nadmorskie lasy Wyspy Sobieszewskiej skrywają też tajemnicę, to tutaj, z dala od zabudowy miejskiej zapadały najbardziej zbrodnicze rozkazy, to tutaj, w modrzewiowym dworku myśliwskim rezydował hitlerowski Kat Pomorza - gaulaiter i SS - obergruppenführer Albert Forster. Budowę rezydencji rozpoczęto wiosną 1933 roku. Autor projektu nie został ustalony, ale zarys wniósł osobiście Adolf Hitler na prośbę swego ulubionego gaulaitera.

Albert Forster z wielką pasją oddawał się łowiectwu, posiadał dużą kolekcję broni myśliwskiej i trofeów łowieckich. Ponadto rezydencja była głównym miejscem poufnych spotkań i narad dla wysokich funkcjonariuszy NSDAP i SS. Rezydencja pełniła też rolę tajnego magazynu dużych ilości broni.

W czerwcu 1939 roku w obecności Heinricha Himmlera przygotowywano tu szczegóły operacji "Tannenberg", nawet Forster otrzymał wtedy szpadę honorową z napisami: "Mój honor to wierność" oraz "Mojemu kochanemu Albertowi Forsterowi. H.Himmler wódz SS na Rzesze"! W sąsiedztwie rezydencji gaulaitera wybudowano też ośrodek rekrutacyjno - szkoleniowy NSDAP - koszary z zapleczem, strzelnicę oraz baraki magazynowe dla broni z przemytu.

Na początku kwietnia 1945 roku na terenie rezydencji Forstera ulokował się sztab 4 dywizji pancernej gen. Betela. Na drodze dojazdowej (dzisiejsza ul. Lazurowa) stała duża kolumna pojazdów pancernych, zostały one tuż przed kapitulacją zniszczone przez własne załogi. Poległego w walce generała pochowano w pobliżu domku myśliwskiego A. Forstera. Ekshumacje szczątków przeprowadzono kilka lat temu w ramach niezwykłej akcji ekshumacyjnej odsłaniającej mroczne tajemnice okresu końca wojny.

W 2000 roku powstała tu niezwykła masowa mogiła ponad 220 osób. Masowy grób zlokalizowany kilkadziesiąt metrów od "Forsterówki" w kierunku południowo-wschodnim, zawierał szczątki ludzkie z częściowo zachowanymi mundurami: SS, grenadierów pancernych i policji gdańskiej.

Po wojnie dawny ośrodek szkoleniowo - rekrutacyjny NSDAP pełnił przez kilka lat funkcję początkowo rządowego ośrodka wypoczynkowego PZPR, a nastepnie ośrodka Funduszu Wczasów Pracowniczych. Beztroscy kuracjusze przez lata nieświadomie wypoczywali na masowej mogile w cieniu "Forsterówki", świadka ponurej historii.

Obecnie zespół obiektów dawnej rezydencji gaulaitera Pomorza Gdanskiego i ośrodka szkoleniowego gdańskiego NSDAP popadają w ruinę.

W jednej z najnowszych książek przygodowych dla młodzieży z serii "Pana Samochodzika" w części 85 - "Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska" przedstawiono inne niezwykłe atrakcje tego skrawka Mierzei Wiślanej oraz zawiłą intrygę sięgającą czasów i tajemnic ostatniej wojny.
Tekst: Rafał Jan Krause - przewodnik miejski i terenowy (Trójmiasto i Pomorze)

Forsterówka
ul. Lazurowa, Gdańsk

 

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zamknięte

Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
54°20'35N, 18°52'23E
21 maj 2014
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację