Forsterówka - rezydencja kata na Wyspie Sobieszewskiej

54°20'35" N
18°52'23" W
Pomorskie
2014-05-21 14:23:13
13m npm
Normalna
Forsterówka - rezydencja kata na Wyspie Sobieszewskiej
Zdjęcia (1)

Tajemnice Forsterówki 

Wyspa Sobieszewska to fragment Mierzei Wiślanej przeciętej dwoma ujściami Wisły, położony na wschód od miasta Gdańska. Z uwagi na piękne plaże i walory przyrodniczo - krajobrazowe zyskała już w XVII wieku sławę wsród gdańskiego patrycjatu budującego tu swoje rezydencje letnie i urządzającego w tutejszych lasach polowania. Do dziś ta wyspa skrywa wiele ciekawostek przeszłości.To nie tylko unikalne budowle hydrotechniczne w Przegalinie, relikty drewnianej zabudowy podmiejskiej w Górkach Wschodnich czy Swibnie. To także fortyfikacje z okresu ostatniej wojny lub najstarsze barokowe nagrobki mennonickie w Sobieszewie. Lasy kryją też nie jedną tajemnicę jak chociażby opuszczone instalacje podziemne i schrony bazy rakietowej z lat 60- i 70-tych XX wieku (dawna JW1110), wybudowanej na terenie dawnego poligonu i strzelnicy Kriegsmarine z 1941 roku - jednostki rakietowej otoczonej niegdyś kilkoma rzędami drutu kolczastego pod napięciem!

Na tym terenie okopały się w desperackiej obronie w ostatnich miesiącach wojny po zajęciu portu gdanskiego przez Armię Czerwoną, resztki 2 Armii generała Weissa. Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy i uchodźców z Prus Wschodnich i Pomorza koczowało od marca do maja 1945 roku, oczekując pod ostrzałem na nieuchronną kapitulację. Do dnia dzisiejszego widać w lasach ślady po tym dramacie w postaci licznych pozostałości po ziemiankach, okopach i znajdowanej amunicji, a nawet szczątków ludzkich.

Te nadmorskie lasy Wyspy Sobieszewskiej skrywają też tajemnicę, to tutaj, z dala od zabudowy miejskiej zapadały najbardziej zbrodnicze rozkazy, to tutaj, w modrzewiowym dworku myśliwskim rezydował hitlerowski Kat Pomorza - gaulaiter i SS - obergruppenführer Albert Forster. Budowę rezydencji rozpoczęto wiosną 1933 roku. Autor projektu nie został ustalony, ale zarys wniósł osobiście Adolf Hitler na prośbę swego ulubionego gaulaitera.Albert Forster z wielką pasją oddawał się łowiectwu, posiadał dużą kolekcję broni myśliwskiej i trofeów łowieckich. Ponadto rezydencja była głównym miejscem poufnych spotkań i narad dla wysokich funkcjonariuszy NSDAP i SS. Rezydencja pełniła też rolę tajnego magazynu dużych ilości broni.

W czerwcu 1939 roku w obecności Heinricha Himmlera przygotowywano tu szczegóły operacji "Tannenberg", nawet Forster otrzymał wtedy szpadę honorową z napisami: "Mój honor to wierność" oraz "Mojemu kochanemu Albertowi Forsterowi. H.Himmler wódz SS na Rzesze"! 

W sąsiedztwie rezydencji gaulaitera wybudowano też ośrodek rekrutacyjno - szkoleniowy NSDAP - koszary z zapleczem, strzelnicę oraz baraki magazynowe dla broni z przemytu.

Na początku kwietnia 1945 roku na terenie rezydencji Forstera ulokował się sztab 4 dywizji pancernej gen. Betela. Na drodze dojazdowej (dzisiejsza ul. Lazurowa) stała duża kolumna pojazdów pancernych, zostały one tuż przed kapitulacją zniszczone przez własne załogi. Poległego w walce generała pochowano w pobliżu domku myśliwskiego A. Forstera. Ekshumacje szczątków przeprowadzono kilka lat temu w ramach niezwykłej akcji ekshumacyjnej odsłaniającej mroczne tajemnice okresu końca wojny.

W 2000 roku powstała tu niezwykła masowa mogiła ponad 220 osób. Masowy grób zlokalizowany kilkadziesiąt metrów od "Forsterówki" w kierunku południowo-wschodnim, zawierał szczątki ludzkie z częściowo zachowanymi mundurami: SS, grenadierów pancernych i policji gdańskiej.

Po wojnie dawny ośrodek szkoleniowo - rekrutacyjny NSDAP pełnił przez kilka lat funkcję początkowo rządowego ośrodka wypoczynkowego PZPR, a nastepnie ośrodka Funduszu Wczasów Pracowniczych. Beztroscy kuracjusze przez lata nieświadomie wypoczywali na masowej mogile w cieniu "Forsterówki", świadka ponurej historii.

Obecnie zespół obiektów dawnej rezydencji gaulaitera Pomorza Gdanskiego i ośrodka szkoleniowego gdańskiego NSDAP popadają w ruinę.

W jednej z najnowszych książek przygodowych dla młodzieży z serii "Pana Samochodzika" w części 85 - "Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska" przedstawiono inne niezwykłe atrakcje tego skrawka Mierzei Wiślanej oraz zawiłą intrygę sięgającą czasów i tajemnic ostatniej wojny.
Tekst: Rafał Jan Krause - przewodnik miejski i terenowy (Trójmiasto i Pomorze)

Forsterówka
ul. Lazurowa, Gdańsk

 

 

Atrakcje w okolicy

Powiązane miejsca

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: