Fontanna Rolanda w Prabutach, Alex

Fontanna Rolanda w Prabutach

(5 głosów: 2)

W samym centrum ładnego Rynku w Prabutach na Warmii stoi zabytkowa fontanna. Od razu przyciąga wzrok ze względu na znajdujące się na niej zdobienia.Okazuje się, że fontanna przebyła daleką drogę, gdyż początkowo stała w Berlinie w Niemczech. Stworzono ją w 1900 roku, aby upamiętnić śmierć cesarza Niemiec Wilhelma I. Jednak już dwadzieścia lat później okazało się, że fontanna nie współgra z planami rozbudowy miasta. Dlatego w 1929 roku zakupiły ją władze miejskie Prabut.

Fontanna składa się z trzech kondygnacji, łączy w sobie elementy stylów: antycznego, romańskiego oraz gotyckiego. Natomiast swoją nazwę zawdzięcza posągowi rycerza w pełnej zbroi z mieczem i tarczą zwanego Rolandem, który do 1945 roku stał na jej szczycie. Po wojnie posąg jednak zaginął. Dopiero w 2011 roku postać rycerza wykonana przez artystę z Gdańska ponownie zagościła na szczycie fontanny.Zamieszczone przeze mnie zdjęcie pochodzi z 2010 roku, dlatego na fontannie niestety nie ma postaci Rolanda.

Fontanna Rolanda
Rynek, PrabutyWarmia noclegi

Warmia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Warmia
Fontanny
Normalna
fontanny
53°45'31N, 19°11'55E
26 październik 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację