W samym centrum ładnego Rynku w Prabutach na Warmii stoi zabytkowa fontanna. Od razu przyciąga wzrok ze względu na znajdujące się na niej zdobienia.Okazuje się, że fontanna przebyła daleką drogę, gdyż początkowo stała w Berlinie w Niemczech. Stworzono ją w 1900 roku, aby upamiętnić śmierć cesarza Niemiec Wilhelma I. Jednak już dwadzieścia lat później okazało się, że fontanna nie współgra z planami rozbudowy miasta. Dlatego w 1929 roku zakupiły ją władze miejskie Prabut.

Fontanna składa się z trzech kondygnacji, łączy w sobie elementy stylów: antycznego, romańskiego oraz gotyckiego. Natomiast swoją nazwę zawdzięcza posągowi rycerza w pełnej zbroi z mieczem i tarczą zwanego Rolandem, który do 1945 roku stał na jej szczycie. Po wojnie posąg jednak zaginął. Dopiero w 2011 roku postać rycerza wykonana przez artystę z Gdańska ponownie zagościła na szczycie fontanny.

Zamieszczone przeze mnie zdjęcie pochodzi z 2010 roku, dlatego na fontannie niestety nie ma postaci Rolanda.Fontanna Rolanda
Rynek, Prabuty

Warmia noclegi

Warmia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Alex Krajtroter 3900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021