Fontanna Rolanda w Prabutach, Alex

Fontanna Rolanda w Prabutach

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W samym centrum ładnego Rynku w Prabutach na Warmii stoi zabytkowa fontanna. Od razu przyciąga wzrok ze względu na znajdujące się na niej zdobienia.

Okazuje się, że fontanna przebyła daleką drogę, gdyż początkowo stała w Berlinie w Niemczech. Stworzono ją w 1900 roku, aby upamiętnić śmierć cesarza Niemiec Wilhelma I. Jednak już dwadzieścia lat później okazało się, że fontanna nie współgra z planami rozbudowy miasta. Dlatego w 1929 roku zakupiły ją władze miejskie Prabut.Fontanna składa się z trzech kondygnacji, łączy w sobie elementy stylów: antycznego, romańskiego oraz gotyckiego. Natomiast swoją nazwę zawdzięcza posągowi rycerza w pełnej zbroi z mieczem i tarczą zwanego Rolandem, który do 1945 roku stał na jej szczycie. Po wojnie posąg jednak zaginął. Dopiero w 2011 roku postać rycerza wykonana przez artystę z Gdańska ponownie zagościła na szczycie fontanny.

Zamieszczone przeze mnie zdjęcie pochodzi z 2010 roku, dlatego na fontannie niestety nie ma postaci Rolanda.

Fontanna Rolanda
Rynek, Prabuty

Warmia noclegi

Warmia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Warmia
Normalna
fontanny
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

szlozi@wp.pl
Przyjemna posiedzieć.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022