Fontana z faunami w Gliwicach, mokunka

Fontana z faunami w Gliwicach

(3.7 głosów: 29)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Fontanna z trzema faunami znajduje się w Gliwicach tuż przed Urzędem Miejskim. Pochodzi z 1928 roku. Fontanna jest żeliwna i powstała w hucie w Gliwicach. Natomiast misa fontanny i cokół jest betonowa. Ponieważ powstawała w okresie międzywojennym, Gliwice wówczas należały do Niemiec, a obecny gmach UM to był Hotel Oberschlesien. To właśnie jako ozdoba hotelu powstała owa fontanna.Z historią powstania fontanny wiążą się dwie legendy, pierwsza, iż owe fauny symbolizują prezydentów Gliwic, Zabrza i Bytomia, którzy byli ze sobą skłóceni. Natomiast druga wersja opowiada o przedsiębiorcach budowlanych, którzy splajtowali próbując budować na terenie podmokłym, stąd skojarzenie z wodą.

Nieważne jak było naprawdę. Fontanna działa do dziś i jest niewątpliwie elementem dekoracyjnym miasta.Fontanna z faunami
ul. Zwycięstwa, Gliwice
 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Gliwice noclegi

Gliwice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gliwice
Fontanny
Mniej istotna
fontanny
50°17'46N, 18°40'10E
25 wrzesień 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację