Dawny folwark Tischbrücke w Zgorzelcu wzmiankowany był już w 1382 roku. Nazwa folwarku pochodzi od położonego w najbliższej okolicy prowizorycznego mostu na Nysie Łużyckiej. Most ów pojawiał się w wielu dokumentach miejskich. Na przykład w czerwcu 1697 roku przeprawiał tędy swą armię August Mocny, kiedy wyruszał do Krakowa w celu objęcia tronu polskiego.
Folwark przy ulicy Henrykowskiej wielokrotnie zmieniał właścicieli. Pierwotnie wchodził w skład dóbr leżącego na prawym brzegu Nysy Łużyckiej szpitala Św. Ducha. Przed 1476 roku folwark nabył Hans Grapke. W XV-XVIII wieku gospodarowały tutaj różne rodziny plebejskie, m.in. Mauermannowie, Popigowie i Hagendornowie.
Tutejsze zabudowania mocno ucierpiały w okresie wojen napoleońskich. W 1880 roku wzniesiono nowy budynek mieszkalny o cechach neobarokowych, który zastąpił znany z rysunków dom szachulcowy. Przypuszczalnie w tym samym czasie założono park. W okresie II wojny światowej w folwarku zatrudniani byli jeńcy wojenni. W II połowie XX wieku w budynku rządcówki miał swoją siedzibę PGR w Zgorzelcu. Obecnie działa tu piekarnia.
Dawny folwark Tischbrücke - Piekarnia
ul. Henrykowska 5, Zgorzelec