Fokarium w Helu. Popularna atrakcja z pokazowym karmieniem fok

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-08-25
Fokarium w Helu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Fokarium to najpopularniejsza atrakcja w Helu
  • Czynne jest przez cały rok
  • To placówka naukowa, nie rozrywkowa, ale organizowane są tutaj kilka razy w ciągu dnia pokazowe karmienia fok
  • Bilety kupuje się na miejscu, w biletomatach, płaci się kartą
  • Czasem kolejka jest długa, ale dość sprawnie się posuwa, wydłuża się w okolicach karmień
  • Uważaj, aby nic nie wpadło Ci do basenu, również ze względu na bezpieczeństwo fok, które, połykając przypadkowe przedmioty, cierpią, a nawet giną. Absolutnie nie wrzucaj monet do basenu. Foka Krysia, kiedy zmarła mając ledwie 3 lata, w żołądku miała 697 monet!

Fokarium w Helu to najpopularniejsza atrakcja miasta. To część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest więc to placówka naukowa, a nie rozrywkowa, ale jest wyznaczonych kilka godzin pokazowego karmienia. Wtedy zobaczysz, jak foki bawią się i rozbawiają gapiów, wykonując polecenia wydawane przez opiekunów. W zamian dostają nagrodę w postaci rybek. Ma to zarazem na celu oględziny zwierzęcia pod kątem medycznym.

Fokarium w Helu
Fokarium w Helu

Foki szare

Głównym celem ośrodka jest opieka i pomoc fokom szarym. Ten gatunek kiedyś licznie występował w wodach Bałtyku, ale polowania skutecznie uszczupliły jego liczebność. Żyją około 30 lat i żywią się rybami. Gromadzą się w stada. W Polsce są objęte ochroną gatunkową. Nie wolno ich zabijać, płoszyć czy niszczyć ich siedlisk.

Fokarium w Helu
Fokarium w Helu

Pokazowe karmienia w Fokarium

W fokarium żyje 5 fok pływających w 3 basenach. W określonych godzinach odbywają się pokazowe karmienia. Jeśli chcesz je dobrze zobaczyć, to ustaw się wcześniej przy barierce, najlepiej przy środkowym basenie. Musisz liczyć się z tym, że w sezonie jest tutaj dużo turystów, a podczas karmienia dosłownie oblepiają barierki. Nic dziwnego, to ciekawa atrakcja turystyczna dla dzieci i dorosłych. Jeżeli oczekujesz bardziej atrakcyjnej i zabawowej formy, to polecamy Sea Park w Sarbsku, w którym żyją również uchatki.

Fokarium w Helu
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu

 

Ku przestrodze! Nie wrzucaj monet do basenu!

Nawet w Fokarium ludzie zagrażają fokom. Najczęściej bez złej woli, ale bezmyślnie potrafią doprowadzić nawet do ich śmierci. Gdy umarła zaledwie 3-letnia foka Krysia, a pamiętajmy, że może żyć ponad 30 lat, okazało się, że w żołądku miała 697 monet! Turyści wrzucali monety do basenów, “aby tu wrócić”. Również inne przedmioty stanowią zagrożenie, jedna z gablot w fokarium skrywa wiele przedmiotów codziennego użytku, w tym wiele zabawek, które wyłowiono z basenów. Zwróćcie uwagę zatem, aby nie trzymać w rękach niepotrzebnych, przypadkowych przedmiotów, które łatwo można upuścić. Odpowiedzialnie zwiedzajmy zwierzyńce i zoo. To jest ich dom, a my jesteśmy tutaj tylko gośćmi.

Fokarium w Helu
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu
Fokarium w Helu

 

Bilety i kolejka do Fokarium

Jako, że atrakcja jest bardzo lubiana przez turystów i słynna w całej Polsce, to w sezonie przed Fokarium zwykle ustawia się długa kolejka. Szczególnie wtedy, gdy akurat trwa pokazowe karmienie. My również taką napotkaliśmy, ale trzeba przyznać, że posuwa się szybko i nie musieliśmy czekać zbyt długo. Niech Was nie zrazi, że wyświetlana liczba miejsc jest niska. My mieliśmy przed sobą w kolejce około 100 osób, a na wyświetlaczu były 3 miejsca. Trochę nas to przeraziło, ale po chwili sytuacja całkowicie się zmieniła i po krótkiej chwili byliśmy przy biletomatach. Tak, bilety kupuje się na miejscu, w biletomacie, płacąc kartą. Mając bilet, wchodzi się przez bramki na teren obiektu.

Fokarium w Helu
Fokarium w Helu

Parking

Obiekt znajduje się w centrum miasta i nie posiada dedykowanego parkingu. Można zatrzymać się na płatnym parkingu przy dworcu kolejowym, skąd dojdziesz do Fokarium w kilka minut. Za parking ten można płacić godzinowo lub za cały dzień.

Fokarium w Helu
Fokarium w Helu

Nasz film o Helu

Zapraszam na nasz film o Helu i okolicach.

Informacje praktyczne

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii
ul. Morska 2, Hel
Aktualne godziny zwiedzania i cennik: https://fokarium.ug.edu.pl/

Noclegi w Helu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Fokarium w Helu
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie