Figura Św. Nepomucena w Częstochowie, Magdalena

Figura Św. Nepomucena w Częstochowie

(5 głosów: 1)

Kamienna figura Św. Nepomucena w Częstochowie została ustawiona w XIX wieku przy południowej pierzei Rynku Wieluńskiego. Została postawiona na wysokiej kolumnie toskańskiej – murowanej i otynkowanej. Otoczona jest żeliwną balustradą z końca XIX wieku. Figura wielokrotnie była przemalowywana farbą olejną (balustrada dziś ma kolor zielony). Obecnie niestety jest mocno dotknięta czasem. Ówcześnie Rynek Wieluński należał do Częstochówki - miasta u podnóży Jasnej Góry. Stanowił więc, podobnie jak inne rynki, centrum życia społecznego.Ustawienie w tym miejscu figury Św. Nepomucena nie jest przypadkowe. Tradycją było ustawianie tzw. Nepomuków w polach w celu ochrony przed powodzią i suszą, ale również w pobliżu mostów, rzek, na skrzyżowaniu dróg oraz na placach publicznych i kościelnych.

Adres

Figura Św. Nepomucena 
Rynek Wieluński, Częstochowa

GPS: 50°48'59N, 19°5'50E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°48'59N, 19°5'50E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021