figura św. Jakuba w Częstochowie, Magdalena

Figura Św. Jakuba w Częstochowie

(4 głosów: 2)

Figura Św. Jakuba w Częstochowie powstała w celu uczczenia roku 2010, który w Kościele Katolickim stał się Świętym Rokiem Jakubowym. Z tej okazji parafianie kościoła Św. Jakuba w Częstochowie ufundowali pomnik patrona parafii, a jednocześnie patrona pielgrzymów oraz pierwszego męczennika z grona dwunastu apostołów.Ponieważ Święty jest patronem pątników, miejsce przed kościołem od strony Alei NMP stało się miejscem idealnym, wszak to tędy wchodzą wszystkie pielgrzymki na Jasną Górę. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Szymon Kałafut, a figurę wyrzeźbił z piaskowca.

Skoro miał nawiązywać do tradycji pątniczych, wyposażył świętego w kostur pielgrzymi. W ten sposób nawiązuje również do znanego szlaku pielgrzymkowego, którego celem jest grób świętego w katedrze Santiago de Compostela w Hiszpanii. Odniesieniem do szlaku są również tzw. muszle Św. Jakuba, które tutaj zostały umieszczone na połach płaszcza.Figura umieszczona została na niewysokim cokole w formie kolumny z bazą u podstawy oraz gzymsem u góry, a w ściankach wykonano zakończone łukiem nisze. W niszy z przodu umieszczono napis: Rok Jubileuszowy Św. Jakuba Apostoła 2010.

Adres

Figura Św. Jakuba
ul. Jana Kilińskiego (pl. Biegańskiego), Częstochowa

GPS: 50°48'45N, 19°6'48E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°48'45N, 19°6'48E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021