Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°25'31" N, 20°16'22" E
Małopolskie
2016-01-23
2020-02-03 02:00

Opis falsztyna

Falsztyn to wioska malowniczo położona w paśmie Pienin Spiskich, na wysokości 610-660 m n.p.m., wchodząca w skład Polskiego Spiszu. To piękna, choć w istocie najmniej rozwinięta turystycznie miejscowość w regionie. Falsztyn to azyl dla przyjezdnych szukających wytchnienia i rekreacji w bliskości z naturą.Historia Falsztyna

Wioska powstała prawdopodobnie w XV wieku, w miejscu średniowiecznego klasztoru zniszczonego w trakcie najazdu husytów. Przez lata należała do właścicieli Zamku Dunajec w Niedzicy. Groby ostatnich zarządców - zmadziaryzowanej niemieckiej rodziny Jungenfeldów, znajdują się na zabytkowym cmentarzu (na początku wsi od strony Frydmana, 30 m za przystankiem autobusowym).Dwór w Falsztynie czyli siedziba dawnych włodarzy, spłonął w 1998 roku. To właśnie tu najdłużej w Polsce utrzymywał się system pańszczyźniany, zniesiony dopiero w 1931 roku. W latach 80-tych XX wieku mieszkańcy, którzy przedtem na własną rękę organizowali się w wiejskich domach i tam uczestniczyli w odprawianych przez księdza nabożeństwach, postanowili wykorzystać dawny spichlerz i przebudować go na drewniany kościółek - dziś znany jako Kaplica Matki Bożej Królowej Polski, przynależna do parafii we Frydmanie. W 1997 ukończono budowę zapory na rzece Dunajec, a miejscowość znalazła się nad Zalewem Czorsztyńskim.

Przyrodą silni

Falsztyn to przede wszystkim walory przyrodnicze - górskie powietrze i urokliwy lesisty krajobraz. Z wioski rozciąga się malowniczy widok na Pieniny, Tatry i Gorce. Nad jeziorem mieści się rezerwat przyrody Zielone Skałki. Te stromo wznoszące się nad taflą wody skały wapienne o wysokości 80–100 m wchodzą w obręb Pienińskiego Parku Narodowego, a cały obszar od strony Falsztyna, bezpośrednio przyległy do brzegu jeziora, stanowi otulinę Parku, stąd właściwie nie ma możliwości na jakiekolwiek zagospodarowanie tego terenu. Mimo to latem spotyka się w tym miejscu urlopowiczów preferujących wypoczynek w mało obleganej okolicy, na zupełnie dzikiej plaży.

Szlaki turystyczne

Z Falsztyna prowadzą szlaki do pieszych wędrówek: przez Cisówkę do Niedzicy oraz przez Cisówkę i Żar do Dursztyna, a stamtąd do przełomu Białki. Dużą zaletą jest położenie wsi w sąsiedztwie największych turystycznych atrakcji regionu.Atrakcje okolic Falsztyna

- Zamek w Niedzicy - udostępniony dla turystów piękny zamek nad Zalewem Czorsztyńskim

- Zamek w Czorsztynie - ruiny zamku również udostępnione do zwiedzania i również leżące nad zalewem

- Zalew Czorsztyński - niezwykle malowniczo położony sztuczny zbiornik z zaporą

- Rejsy statkiem po Zalewie

- Plaża w miejscowości Niedzica-Zamek (Osiedle Zamek)

- Rafting rzeką Białką

- Wspinaczka skałkowa na ścianach Kramnicy i Obłazowej

- Zabytkowe spiskie kościoły wzdłuż Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Gotyckiego (m.in. Kościół Św. Stanisława Biskupa we Frydmanie - najstarszy zabytek architektury sakralnej na Podtatrzu, a także wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kościół Św. Michała w Dębnie

- Spływ Przełomem Dunajca (ze Sromowiec-Kątów można dopłynąć flisacką łodzią do Szczawnicy i Krościenka)

Narciarstwo

Falsztyn zimą jest doskonałą bazą do wszystkich najlepszych stacji narciarskich Podhala i Pienin, gdyż jest centralnie położony pomiędzy nimi. Jest też idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego i ski turowego. Pobliskie wyciągi narciarskie to: "Polana Sosny" w Niedzicy (4,9 km od Falsztyna), "Skipark Eland" na Słowacji w Spiskiej Starej Wsi (8,5 km), "Kotelnica Białczańska" w Białce Tatrzańskiej (18 km) oraz "Czorsztyn-Ski" w Kluszkowcach (18 km).

Po Falsztynie i okolicach wygodnie poruszać się własnym samochodem. Dla niezmotoryzowanych podróżnych istnieją jednak połączenia z pobliskimi miejscowościami. Z Nowego Targu (z przystanku pod galerią handlową "Buy and Fly"😉 do Sromowiec Niżnych przez Dębno, Frydman, Falsztyn i Osiedle Zamek (gdzie znajduje się Zamek Dunajec) kursują busy firmy SŁAWEK; do Kacwina przez Łapsze Wyżne i Niedzicę – busy firmy IBERT, średnio raz na godzinę. Z Nowego Targu (z przystanku na ul. Kilińskiego) autobusami MAJER-BUS i SZWAGROPOL dostać się można do zimowej stolicy Polski. Kursy do Zakopanego odbywają się co 25 minut.

Falsztyn noclegi

Falsztyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w falsztynie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
MelanosChole Zapaleniec 854 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020