Falsztyn to wioska malowniczo położona w paśmie Pienin Spiskich, na wysokości 610-660 m n.p.m., wchodząca w skład Polskiego Spiszu. To piękna, choć w istocie najmniej rozwinięta turystycznie miejscowość w regionie. Falsztyn to azyl dla przyjezdnych szukających wytchnienia i rekreacji w bliskości z naturą.
Historia Falsztyna
Wioska powstała prawdopodobnie w XV wieku, w miejscu średniowiecznego klasztoru zniszczonego w trakcie najazdu husytów. Przez lata należała do właścicieli Zamku Dunajec w Niedzicy. Groby ostatnich zarządców - zmadziaryzowanej niemieckiej rodziny Jungenfeldów, znajdują się na zabytkowym cmentarzu (na początku wsi od strony Frydmana, 30 m za przystankiem autobusowym).
Dwór w Falsztynie czyli siedziba dawnych włodarzy, spłonął w 1998 roku. To właśnie tu najdłużej w Polsce utrzymywał się system pańszczyźniany, zniesiony dopiero w 1931 roku. W latach 80-tych XX wieku mieszkańcy, którzy przedtem na własną rękę organizowali się w wiejskich domach i tam uczestniczyli w odprawianych przez księdza nabożeństwach, postanowili wykorzystać dawny spichlerz i przebudować go na drewniany kościółek - dziś znany jako Kaplica Matki Bożej Królowej Polski, przynależna do parafii we Frydmanie. W 1997 ukończono budowę zapory na rzece Dunajec, a miejscowość znalazła się nad Zalewem Czorsztyńskim.
Przyrodą silni
Falsztyn to przede wszystkim walory przyrodnicze - górskie powietrze i urokliwy lesisty krajobraz. Z wioski rozciąga się malowniczy widok na Pieniny, Tatry i Gorce. Nad jeziorem mieści się rezerwat przyrody Zielone Skałki. Te stromo wznoszące się nad taflą wody skały wapienne o wysokości 80–100 m wchodzą w obręb Pienińskiego Parku Narodowego, a cały obszar od strony Falsztyna, bezpośrednio przyległy do brzegu jeziora, stanowi otulinę Parku, stąd właściwie nie ma możliwości na jakiekolwiek zagospodarowanie tego terenu. Mimo to latem spotyka się w tym miejscu urlopowiczów preferujących wypoczynek w mało obleganej okolicy, na zupełnie dzikiej plaży.
Szlaki turystyczne
Z Falsztyna prowadzą szlaki do pieszych wędrówek: przez Cisówkę do Niedzicy oraz przez Cisówkę i Żar do Dursztyna, a stamtąd do przełomu Białki. Dużą zaletą jest położenie wsi w sąsiedztwie największych turystycznych atrakcji regionu.
Atrakcje okolic Falsztyna
- Zamek w Niedzicy - udostępniony dla turystów piękny zamek nad Zalewem Czorsztyńskim
- Zamek w Czorsztynie - ruiny zamku również udostępnione do zwiedzania i również leżące nad zalewem
- Zalew Czorsztyński - niezwykle malowniczo położony sztuczny zbiornik z zaporą
- Rejsy statkiem po Zalewie
- Plaża w miejscowości Niedzica-Zamek (Osiedle Zamek)
- Rafting rzeką Białką
- Wspinaczka skałkowa na ścianach Kramnicy i Obłazowej
- Zabytkowe spiskie kościoły wzdłuż Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Gotyckiego (m.in. Kościół Św. Stanisława Biskupa we Frydmanie - najstarszy zabytek architektury sakralnej na Podtatrzu, a także wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kościół Św. Michała w Dębnie
- Spływ Przełomem Dunajca (ze Sromowiec-Kątów można dopłynąć flisacką łodzią do Szczawnicy i Krościenka)
Narciarstwo
Falsztyn zimą jest doskonałą bazą do wszystkich najlepszych stacji narciarskich Podhala i Pienin, gdyż jest centralnie położony pomiędzy nimi. Jest też idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego i ski turowego. Pobliskie wyciągi narciarskie to: "Polana Sosny" w Niedzicy (4,9 km od Falsztyna), "Skipark Eland" na Słowacji w Spiskiej Starej Wsi (8,5 km), "Kotelnica Białczańska" w Białce Tatrzańskiej (18 km) oraz "Czorsztyn-Ski" w Kluszkowcach (18 km).
Po Falsztynie i okolicach wygodnie poruszać się własnym samochodem. Dla niezmotoryzowanych podróżnych istnieją jednak połączenia z pobliskimi miejscowościami. Z Nowego Targu (z przystanku pod galerią handlową "Buy and Fly"😉 do Sromowiec Niżnych przez Dębno, Frydman, Falsztyn i Osiedle Zamek (gdzie znajduje się Zamek Dunajec) kursują busy firmy SŁAWEK; do Kacwina przez Łapsze Wyżne i Niedzicę – busy firmy IBERT, średnio raz na godzinę. Z Nowego Targu (z przystanku na ul. Kilińskiego) autobusami MAJER-BUS i SZWAGROPOL dostać się można do zimowej stolicy Polski. Kursy do Zakopanego odbywają się co 25 minut.