Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Exploseum
ul. Nobla, Bydgoszcz
(na skraju Puszczy Bydgoskiej)
tel. 883-366-056 
www.exploseum.pl/

53°4'16" N, 18°4'26" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wt-nd 10.00-18.00
    W czwartek wstęp bezpłatny na wystawę stałą

W latach 1939-1945 pod Bydgoszczą powstała ogromna fabryka zbrojeniowa, przeznaczona do zadań militarnych III Rzeszy. Kombinat tajnej produkcji prochu i wypełniania amunicji, wzniesiony rękoma robotników przymusowych należał do przedsiębiorstwa Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG), którego korzenie sięgają lat 60. XIX wieku.Jeszcze w 1939 roku, wkrótce po zajęciu Bydgoszczy, w lesie blisko podmiejskiego Łęgnowa Niemcy rozpoczęli budowę ogrodzenia, które objęło powierzchnię 23 km2 – areał przyszłej fabryki. Do końca 1944 roku powstało ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów kolejowych.Szacuje się, że ogółem w DAG Bromberg pracowało 30-40 tys. robotników, w tym bezpośrednio przy produkcji około 10 tysięcy.

Obecnie Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bomberg, to nic innego, jak część dawnej fabryki materiałów wybuchowych DAG, na terenie tzw. NGL-Betrieb – strefy produkcji nitrogliceryny.

Muzeum Exploseum DAG Bromberg powstało w 2011 roku jako odział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Usytuowane w dawnej, niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych, w którym przygotowano wyjątkową wystawę będącą połączeniem nowoczesnych środków wyrazu, jakimi dysponuje współczesne muzealnictwo z narracyjną opowieścią o szeroko rozumianej historii i nauce, dopełnianą przez liczne aranżacje scenograficzne pozwalające bezpośrednio „dotknąć” historii.Wystawa rozmieszczona jest w siedmiu budynkach linii technologicznej produkującą nitroglicerynę (strefa NGL). Budynki te przetrwały do dzisiaj praktycznie w niezmienionej formie, a ich wysoce interesujące rozwiązania architektoniczne zainteresują nie tylko znawców, czy pasjonatów, ale przede wszystkim szeroką publiczność, stanowiąc dodatkowy atut tegoż miejsca.

Przygodę z muzeum zaczynamy od zaznajomienia się z sylwetką niezwykłej postaci Alfreda Nobla. Następnie poznajemy historię przedsiębiorstwa DAG oraz fabryki w Bydgoszczy. Dalej zaś prezentowane są sylwetki żołnierzy AK działających na terenie bydgoskiej fabryki oraz nagrania audio jej byłych pracowników, a także śledzimy historię broni.

Tematyka wystaw i instalacji w Exploseum

- Alfred Nobel

- Dynamit Aktien-Gesellschaft

- DAG w latach 1933-1945

- DAG Bromberg

- Produkcja w DAG Bromberg

- Historia broni i uzbrojenia

- Historia materiałów wybuchowych

- Praca przymusowa w zakładach przemysłowych III Rzeszy

- Konspiracja i sabotaż w zakładach DAG Bromberg

- Armia Czerwona i front wschodni

- Explonaty

Okruchy przeszłości

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy rozpoczęło projekt „Okruchy przeszłości- relacje osób zatrudnionych w byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy w latach 1939-1945”, który ma na celu zgromadzenie wspomnień świadków-pracowników fabryki koncernu DAG. W ramach projektu udało się zebrać 7 nagrań, z których 5 zostało umieszczonych na wystawie w Exploseum.

Projekt „Okruchy przeszłości” dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Nagrania stanowiące cel projektu w pełni oddają charakter katorżniczej pracy w fabrykach zbrojeniowych.

Dodatkowym aspektem projektu, obok uzyskanych nagrań, było stworzenie oferty edukacyjnej skierowanej do młodzieży szkolnej. W jego ramach powstały dwie lekcje muzealne:

- „Praca przymusowa na terenie zakładów DAG Bromberg”

- „Działalność Armii Krajowej na terenie zakładów DAG Bromberg”

Bydgoszcz noclegi

Bydgoszcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50933 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

xanton Nowicjusz 0 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-10-04 na
Obiekty ciekawe architektonicznie, zdecydowanie nie dla osób z problemami z poruszaniem się, dużo informacji do czytania jak dla mnie mało interaktywne i z grupy statycznych muzeów. W ostatnim pomieszczeniu gburowaty jegomość. Uważajcie, żeby nie przegapić ciekawej wystawy o produkcji zakładów Romet - jest przy rampie kolejowej.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020