Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Exploseum w Bydgoszczy, Marcin_Henioo

Exploseum w Bydgoszczy

(4.4 głosów: 12)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W latach 1939-1945 pod Bydgoszczą powstała ogromna fabryka zbrojeniowa, przeznaczona do zadań militarnych III Rzeszy. Kombinat tajnej produkcji prochu i wypełniania amunicji, wzniesiony rękoma robotników przymusowych należał do przedsiębiorstwa Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG), którego korzenie sięgają lat 60. XIX wieku.Jeszcze w 1939 roku, wkrótce po zajęciu Bydgoszczy, w lesie blisko podmiejskiego Łęgnowa Niemcy rozpoczęli budowę ogrodzenia, które objęło powierzchnię 23 km2 – areał przyszłej fabryki. Do końca 1944 roku powstało ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów kolejowych.

Szacuje się, że ogółem w DAG Bromberg pracowało 30-40 tys. robotników, w tym bezpośrednio przy produkcji około 10 tysięcy.Obecnie Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bomberg, to nic innego, jak część dawnej fabryki materiałów wybuchowych DAG, na terenie tzw. NGL-Betrieb – strefy produkcji nitrogliceryny.

Muzeum Exploseum DAG Bromberg powstało w 2011 roku jako odział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Usytuowane w dawnej, niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych, w którym przygotowano wyjątkową wystawę będącą połączeniem nowoczesnych środków wyrazu, jakimi dysponuje współczesne muzealnictwo z narracyjną opowieścią o szeroko rozumianej historii i nauce, dopełnianą przez liczne aranżacje scenograficzne pozwalające bezpośrednio „dotknąć” historii.Wystawa rozmieszczona jest w siedmiu budynkach linii technologicznej produkującą nitroglicerynę (strefa NGL). Budynki te przetrwały do dzisiaj praktycznie w niezmienionej formie, a ich wysoce interesujące rozwiązania architektoniczne zainteresują nie tylko znawców, czy pasjonatów, ale przede wszystkim szeroką publiczność, stanowiąc dodatkowy atut tegoż miejsca.

Przygodę z muzeum zaczynamy od zaznajomienia się z sylwetką niezwykłej postaci Alfreda Nobla. Następnie poznajemy historię przedsiębiorstwa DAG oraz fabryki w Bydgoszczy. Dalej zaś prezentowane są sylwetki żołnierzy AK działających na terenie bydgoskiej fabryki oraz nagrania audio jej byłych pracowników, a także śledzimy historię broni.

Tematyka wystaw i instalacji w Exploseum

- Alfred Nobel

- Dynamit Aktien-Gesellschaft

- DAG w latach 1933-1945

- DAG Bromberg

- Produkcja w DAG Bromberg

- Historia broni i uzbrojenia

- Historia materiałów wybuchowych

- Praca przymusowa w zakładach przemysłowych III Rzeszy

- Konspiracja i sabotaż w zakładach DAG Bromberg

- Armia Czerwona i front wschodni

- Explonaty

Okruchy przeszłości

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy rozpoczęło projekt „Okruchy przeszłości- relacje osób zatrudnionych w byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy w latach 1939-1945”, który ma na celu zgromadzenie wspomnień świadków-pracowników fabryki koncernu DAG. W ramach projektu udało się zebrać 7 nagrań, z których 5 zostało umieszczonych na wystawie w Exploseum.

Projekt „Okruchy przeszłości” dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Nagrania stanowiące cel projektu w pełni oddają charakter katorżniczej pracy w fabrykach zbrojeniowych.

Dodatkowym aspektem projektu, obok uzyskanych nagrań, było stworzenie oferty edukacyjnej skierowanej do młodzieży szkolnej. W jego ramach powstały dwie lekcje muzealne:

- „Praca przymusowa na terenie zakładów DAG Bromberg”

- „Działalność Armii Krajowej na terenie zakładów DAG Bromberg”

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wt-nd 10.00-18.00
    W czwartek wstęp bezpłatny na wystawę stałą

Adres

Exploseum
ul. Nobla, Bydgoszcz
(na skraju Puszczy Bydgoskiej)
tel. 883-366-056 
www.exploseum.pl/

GPS: 53°4'16N, 18°4'26E

Bydgoszcz noclegi

Bydgoszcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bydgoszcz
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
53°4'16N, 18°4'26E
16 kwiecień 2015
02 wrzesień 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

xanton
04 październik 2020 07:34
Obiekty ciekawe architektonicznie, zdecydowanie nie dla osób z problemami z poruszaniem się, dużo informacji do czytania jak dla mnie mało interaktywne i z grupy statycznych muzeów. W ostatnim pomieszczeniu gburowaty jegomość. Uważajcie, żeby nie przegapić ciekawej wystawy o produkcji zakładów Romet - jest przy rampie kolejowej.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację