Exploseum w Bydgoszczy, Marcin_Henioo

Exploseum w Bydgoszczy

(4.4 głosów: 12)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W latach 1939-1945 pod Bydgoszczą powstała ogromna fabryka zbrojeniowa, przeznaczona do zadań militarnych III Rzeszy. Kombinat tajnej produkcji prochu i wypełniania amunicji, wzniesiony rękoma robotników przymusowych należał do przedsiębiorstwa Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG), którego korzenie sięgają lat 60. XIX wieku.

Jeszcze w 1939 roku, wkrótce po zajęciu Bydgoszczy, w lesie blisko podmiejskiego Łęgnowa Niemcy rozpoczęli budowę ogrodzenia, które objęło powierzchnię 23 km2 – areał przyszłej fabryki. Do końca 1944 roku powstało ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów kolejowych.Szacuje się, że ogółem w DAG Bromberg pracowało 30-40 tys. robotników, w tym bezpośrednio przy produkcji około 10 tysięcy.

Obecnie Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bomberg, to nic innego, jak część dawnej fabryki materiałów wybuchowych DAG, na terenie tzw. NGL-Betrieb – strefy produkcji nitrogliceryny.

Muzeum Exploseum DAG Bromberg powstało w 2011 roku jako odział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Usytuowane w dawnej, niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych, w którym przygotowano wyjątkową wystawę będącą połączeniem nowoczesnych środków wyrazu, jakimi dysponuje współczesne muzealnictwo z narracyjną opowieścią o szeroko rozumianej historii i nauce, dopełnianą przez liczne aranżacje scenograficzne pozwalające bezpośrednio „dotknąć” historii.

Wystawa rozmieszczona jest w siedmiu budynkach linii technologicznej produkującą nitroglicerynę (strefa NGL). Budynki te przetrwały do dzisiaj praktycznie w niezmienionej formie, a ich wysoce interesujące rozwiązania architektoniczne zainteresują nie tylko znawców, czy pasjonatów, ale przede wszystkim szeroką publiczność, stanowiąc dodatkowy atut tegoż miejsca.Przygodę z muzeum zaczynamy od zaznajomienia się z sylwetką niezwykłej postaci Alfreda Nobla. Następnie poznajemy historię przedsiębiorstwa DAG oraz fabryki w Bydgoszczy. Dalej zaś prezentowane są sylwetki żołnierzy AK działających na terenie bydgoskiej fabryki oraz nagrania audio jej byłych pracowników, a także śledzimy historię broni.

Tematyka wystaw i instalacji w Exploseum

- Alfred Nobel

- Dynamit Aktien-Gesellschaft

- DAG w latach 1933-1945- DAG Bromberg

- Produkcja w DAG Bromberg

- Historia broni i uzbrojenia

- Historia materiałów wybuchowych

- Praca przymusowa w zakładach przemysłowych III Rzeszy- Konspiracja i sabotaż w zakładach DAG Bromberg

- Armia Czerwona i front wschodni

- Explonaty

Okruchy przeszłości

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy rozpoczęło projekt „Okruchy przeszłości- relacje osób zatrudnionych w byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy w latach 1939-1945”, który ma na celu zgromadzenie wspomnień świadków-pracowników fabryki koncernu DAG. W ramach projektu udało się zebrać 7 nagrań, z których 5 zostało umieszczonych na wystawie w Exploseum.

Projekt „Okruchy przeszłości” dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Nagrania stanowiące cel projektu w pełni oddają charakter katorżniczej pracy w fabrykach zbrojeniowych.Dodatkowym aspektem projektu, obok uzyskanych nagrań, było stworzenie oferty edukacyjnej skierowanej do młodzieży szkolnej. W jego ramach powstały dwie lekcje muzealne:

- „Praca przymusowa na terenie zakładów DAG Bromberg”

- „Działalność Armii Krajowej na terenie zakładów DAG Bromberg”

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wt-nd 10.00-18.00
    W czwartek wstęp bezpłatny na wystawę stałą

Adres

Exploseum
ul. Nobla, Bydgoszcz
(na skraju Puszczy Bydgoskiej)
tel. 883-366-056 
www.exploseum.pl/

GPS: 53°4'16N, 18°4'26E

Bydgoszcz noclegi

Bydgoszcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

xanton
Obiekty ciekawe architektonicznie, zdecydowanie nie dla osób z problemami z poruszaniem się, dużo informacji do czytania jak dla mnie mało interaktywne i z grupy statycznych muzeów. W ostatnim pomieszczeniu gburowaty jegomość. Uważajcie, żeby nie przegapić ciekawej wystawy o produkcji zakładów Romet - jest przy rampie kolejowej.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022