Exploseum w Bydgoszczy

m npm
Normalna
Zdjęcia (1)

W latach 1939-1945 pod Bydgoszczą powstała ogromna fabryka zbrojeniowa, przeznaczona do zadań militarnych III Rzeszy. Kombinat tajnej produkcji prochu i wypełniania amunicji, wzniesiony rękoma robotników przymusowych należał do przedsiębiorstwa Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG), którego korzenie sięgają lat 60. XIX wieku.Jeszcze w 1939 roku, wkrótce po zajęciu Bydgoszczy, w lesie blisko podmiejskiego Łęgnowa Niemcy rozpoczęli budowę ogrodzenia, które objęło powierzchnię 23 km2 – areał przyszłej fabryki. Do końca 1944 roku powstało ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów kolejowych.

Szacuje się, że ogółem w DAG Bromberg pracowało 30-40 tys. robotników, w tym bezpośrednio przy produkcji około 10 tysięcy.Obecnie Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bomberg, to nic innego, jak część dawnej fabryki materiałów wybuchowych DAG, na terenie tzw. NGL-Betrieb – strefy produkcji nitrogliceryny.

Muzeum Exploseum DAG Bromberg powstało w 2011 roku jako odział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Usytuowane w dawnej, niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych, w którym przygotowano wyjątkową wystawę będącą połączeniem nowoczesnych środków wyrazu, jakimi dysponuje współczesne muzealnictwo z narracyjną opowieścią o szeroko rozumianej historii i nauce, dopełnianą przez liczne aranżacje scenograficzne pozwalające bezpośrednio „dotknąć” historii.

Wystawa rozmieszczona jest w siedmiu budynkach linii technologicznej produkującą nitroglicerynę (strefa NGL). Budynki te przetrwały do dzisiaj praktycznie w niezmienionej formie, a ich wysoce interesujące rozwiązania architektoniczne zainteresują nie tylko znawców, czy pasjonatów, ale przede wszystkim szeroką publiczność, stanowiąc dodatkowy atut tegoż miejsca.

Przygodę z muzeum zaczynamy od zaznajomienia się z sylwetką niezwykłej postaci Alfreda Nobla. Następnie poznajemy historię przedsiębiorstwa DAG oraz fabryki w Bydgoszczy. Dalej zaś prezentowane są sylwetki żołnierzy AK działających na terenie bydgoskiej fabryki oraz nagrania audio jej byłych pracowników, a także śledzimy historię broni.

Tematyka wystaw i instalacji w Exploseum

- Alfred Nobel- Dynamit Aktien-Gesellschaft

- DAG w latach 1933-1945

- DAG Bromberg

- Produkcja w DAG Bromberg

- Historia broni i uzbrojenia

- Historia materiałów wybuchowych

- Praca przymusowa w zakładach przemysłowych III Rzeszy

- Konspiracja i sabotaż w zakładach DAG Bromberg

- Armia Czerwona i front wschodni

- Explonaty

Okruchy przeszłości

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy rozpoczęło projekt „Okruchy przeszłości- relacje osób zatrudnionych w byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy w latach 1939-1945”, który ma na celu zgromadzenie wspomnień świadków-pracowników fabryki koncernu DAG. W ramach projektu udało się zebrać 7 nagrań, z których 5 zostało umieszczonych na wystawie w Exploseum.

Projekt „Okruchy przeszłości” dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Nagrania stanowiące cel projektu w pełni oddają charakter katorżniczej pracy w fabrykach zbrojeniowych.

Dodatkowym aspektem projektu, obok uzyskanych nagrań, było stworzenie oferty edukacyjnej skierowanej do młodzieży szkolnej. W jego ramach powstały dwie lekcje muzealne:

- „Praca przymusowa na terenie zakładów DAG Bromberg”

- „Działalność Armii Krajowej na terenie zakładów DAG Bromberg”

Exploseum
ul. Alfreda Nobla, Bydgoszcz (na skraju Puszczy Bydgoskiej)
www.exploseum.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: