Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Główny dworzec kolejowy w Warszawie znajduje się w śródmieściu stolicy, przy Alejach Jerozolimskich. Wybudowany jest nad tunelem średnicowym łączącym stacje Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Według kategorii PKP dworzec ma miano Premium.Warszawa Centralna obsługuje połączenia przede wszystkim w ruchu dalekobieżnym, ale jest połączona tunelami podziemnymi z dwoma mniejszymi dworcami Warszawa Śródmieście i Warszawa Śródmieście WKD (Warszawska Kolej Dojazdowa), które obsługują ruch podmiejski. 

Dworzec ma bezpośrednie połączenie z nowoczesnym centrum handlowym Złote Tarasy oraz rozbudowaną pętlą autobusową komunikacji miejskiej. Zespół dworca obejmuje również przystanki tramwajowe. 

Budynek Dworca został oddany do użytku w 1975 roku i zastąpił ówczesny dworzec dalekobieżny Warszawa Główna, który obecnie jest wyłączony z ruchu. Dworzec posiada 4 perony podziemne i 8 krawędzi peronowych. Budowa dworca trwała bardzo krótko a plany architektoniczne były w jej trakcie często zmieniane co odbiło się na jakości budowli. Co jakiś czas budynek dworca przechodził kolejne remonty. Dworzec wykonanany został ze szkła i stali i na ówczesne warunki polskie można go było uznać za symbol nowoczesności i techniki, natomiast w skali europejskiej już nie, bowiem nie zrealizowano bardzo wielu założonych rozwiązań, które w późniejszym czasie uwypukliły mankamenty dworca. Ostatni remont przeprowadzony w 2016 roku spowodował, że dworzec stał się bardziej przyjazny pasażerom.

Dworzec kolejowy Warszawa Centralna
Aleje Jerozolimskie, WarszawaPierwotny autor treści: Piotr

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020