Dworek Laszczyków w Kielcach znajduje się przy ulicy Jana Pawła II, na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej, za drewnianym ogrodzeniem. Należy on do najcenniejszych zabytków Kielc, nie tylko z uwagi na ponad dwusetletnią historię, ale przede wszystkim dlatego, że jest ostatnim drewnianym obiektem tego typu w mieście.Pałac zbudowany został z drewna modrzewiowego na kamienno-ceglanej podmurówce przez Jakuba Jaworskiego - ostatniego starostę biskupiego. Po powstaniu styczniowym właścicielką posesji stała się Justyna z Karpińskich Lewandowska, zaś po niej leśnik Kazimierz i jego żona Julia Laszczykowie, którzy wraz z dziewięciorgiem dzieci przyjechali na te ziemie z kresów.

Co dziwne, aż do roku 1976 pałac nie został przejęty przez władze prl-u, za to później mieściła się w nim siedziba ZOZ-u. W 1988 roku pałac został przekazany na cele administracyjne i wystawiennicze.

Dwór Laszczyków
ul. Jana Pawła II 6, KielceKielce noclegi

Kielce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021