Dworek Kościuszki
Hetmańska 6, Sosnowica

51°31'29" N, 23°5'28" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Drewniany dwór w Sosnowicy został zbudowany prawdopodobnie w 1723 roku. Później dostawiono do niego cztery narożne murowane alkierze oraz tzw. skarbiec. Wnętrza reprezentacyjne miały wystrój rokokowy. Z tym dworem wiąże się romantyczna historia miłości Tadeusza Kościuszki i Ludwiki - córki Józefa Sosnowskiego, hetmana polnego litewskiego, właściciela Sosnowicy. Młodzi poznali się prawdopodobnie w Warszawie, gdy Ludwika i Katarzyna Sosnowskie przebywały na pensji, a Tadeusz Kościuszko był uczniem Szkoły Rycerskiej.W 1775, gdy Kościuszko wrócił z Francji po studiach wojskowych, Józef Sosnowski zatrudnił go jako nauczyciela swoich córek. Młody kapitan artylerii uczył obie siostry matematyki, historii, francuskiego i rysunku. Przekształcił też stary park w Sosnowicy w nowoczesny, modny ogród z altaną. Tadeusz zakochał się z wzajemnością w Ludwice. Jednak jej ojciec nie zgodził się na małżeństwo. Próba ucieczki zakochanych nie powiodła się. Sosnowski wydał córkę za mąż za Józefa Lubomirskiego wbrew jej woli. Ponoć kochankowie do końca życia pisywali do siebie listy.

W Sosnowicy po dawnym dworze pozostała tylko jedna oficyna. Jest to budowla barokowa, wzniesiona na planie kwadratu, piętrowa, z zaokrąglonymi narożnikami. Mieści się tu prywatny pensjonat Dworek Kościuszki. Nie jest udostępniony do zwiedzania.

Ziemia Chełmska noclegi

Ziemia Chełmska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73492 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021