Dworek Kościuszki w Sosnowicy, Joanna

Dworek Kościuszki w Sosnowicy

(5 głosów: 1)

Drewniany dwór w Sosnowicy został zbudowany prawdopodobnie w 1723 roku. Później dostawiono do niego cztery narożne murowane alkierze oraz tzw. skarbiec. Wnętrza reprezentacyjne miały wystrój rokokowy. Z tym dworem wiąże się romantyczna historia miłości Tadeusza Kościuszki i Ludwiki - córki Józefa Sosnowskiego, hetmana polnego litewskiego, właściciela Sosnowicy. Młodzi poznali się prawdopodobnie w Warszawie, gdy Ludwika i Katarzyna Sosnowskie przebywały na pensji, a Tadeusz Kościuszko był uczniem Szkoły Rycerskiej.W 1775, gdy Kościuszko wrócił z Francji po studiach wojskowych, Józef Sosnowski zatrudnił go jako nauczyciela swoich córek. Młody kapitan artylerii uczył obie siostry matematyki, historii, francuskiego i rysunku. Przekształcił też stary park w Sosnowicy w nowoczesny, modny ogród z altaną. Tadeusz zakochał się z wzajemnością w Ludwice. Jednak jej ojciec nie zgodził się na małżeństwo. Próba ucieczki zakochanych nie powiodła się. Sosnowski wydał córkę za mąż za Józefa Lubomirskiego wbrew jej woli. Ponoć kochankowie do końca życia pisywali do siebie listy.

W Sosnowicy po dawnym dworze pozostała tylko jedna oficyna. Jest to budowla barokowa, wzniesiona na planie kwadratu, piętrowa, z zaokrąglonymi narożnikami. Mieści się tu prywatny pensjonat Dworek Kościuszki. Nie jest udostępniony do zwiedzania.Adres

Dworek Kościuszki
Hetmańska 6, Sosnowica

GPS: 51°31'29N, 23°5'28E

Ziemia Chełmska noclegi

Ziemia Chełmska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ziemia Chełmska
Pałace i dworki
Normalna
dworki
51°31'29N, 23°5'28E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021