Dworek Kościuszki w Sosnowicy, Joanna

Dworek Kościuszki w Sosnowicy

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Drewniany dwór w Sosnowicy został zbudowany prawdopodobnie w 1723 roku. Później dostawiono do niego cztery narożne murowane alkierze oraz tzw. skarbiec. Wnętrza reprezentacyjne miały wystrój rokokowy. Z tym dworem wiąże się romantyczna historia miłości Tadeusza Kościuszki i Ludwiki - córki Józefa Sosnowskiego, hetmana polnego litewskiego, właściciela Sosnowicy. Młodzi poznali się prawdopodobnie w Warszawie, gdy Ludwika i Katarzyna Sosnowskie przebywały na pensji, a Tadeusz Kościuszko był uczniem Szkoły Rycerskiej.

W 1775, gdy Kościuszko wrócił z Francji po studiach wojskowych, Józef Sosnowski zatrudnił go jako nauczyciela swoich córek. Młody kapitan artylerii uczył obie siostry matematyki, historii, francuskiego i rysunku. Przekształcił też stary park w Sosnowicy w nowoczesny, modny ogród z altaną. Tadeusz zakochał się z wzajemnością w Ludwice. Jednak jej ojciec nie zgodził się na małżeństwo. Próba ucieczki zakochanych nie powiodła się. Sosnowski wydał córkę za mąż za Józefa Lubomirskiego wbrew jej woli. Ponoć kochankowie do końca życia pisywali do siebie listy.W Sosnowicy po dawnym dworze pozostała tylko jedna oficyna. Jest to budowla barokowa, wzniesiona na planie kwadratu, piętrowa, z zaokrąglonymi narożnikami. Mieści się tu prywatny pensjonat Dworek Kościuszki. Nie jest udostępniony do zwiedzania.

Adres

Dworek Kościuszki
Hetmańska 6, Sosnowica

GPS: 51°31'29N, 23°5'28E

Ziemia Chełmska noclegi

Ziemia Chełmska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022