Dworek Karpińskich
ul. Browarna, Sandomierz
(wjazd od ul. Żwirki i Wigury 1)
tel. 15/ 833-27-03
http://dworek.majsak.pl
Przy ulicy Browarnej w Sandomierzu, u podnóża sandomierskiej skarpy, stoi najokazalszy z tutejszych dworków - dworek Karpińskich. Dworek wzniesiony został na przełomie XVIII i XIX wieku, a przekształcony w 1840 roku przez kolejnych właścicieli. Dworek zbudowano na planie wydłużonego prostokąta, konstrukcji zrębowej, na wysokiej podmurówce, w której znajdowało się mieszkalne przyziemie. Od strony wschodniej budynek zdobił oszklony, wsparty na czterech drewnianych kolumnach ganek.
Ciekawa jest historia dworku, w roku 1840 roku nabył go kapitan Michał Krajewski, przebudował go i założył ogród oraz sad. W 1861 roku owdowiała Konstancja z Trzcińskich Krajewska sprzedała posiadłość Konstantemu Konarskiemu, dziedzicowi dóbr w Wilczycach. Pięć lat później dworek stał się własnością Ignacego Karpińskiego i pozostaje w tej rodzinie przez 100 lat.
Karpińscy pieczołowicie dbali o dom i obejście, liczne kwietniki zdobiły front dworku, a dwa stawy wykorzystywano do przejażdżek łódkami. Bezdzietni Karpińscy przekazali dworek bratankowi Demetriuszowi Karpińskiemu, zamożnemu kupcowi z Łodzi, a w 1930 roku budowla przeszła w ręce najmłodszego syna Adama, kierownika przędzalni w Łodzi.
Gdy w latach 60. XX wieku sandomierska skarpa zaczęła się osuwać, miasto wykupiło ten teren z rąk prywatnych właścicieli wraz z dworkiem, który po uratowaniu skarpy przez kilka lat był remontowany, jednak nie został on ukończony i planowany tu Dom Pracy Twórczej nigdy nie powstał. W 1995 roku dworek stał się własnością prywatną i obszar ten został zrewitalizowany. Obecnie w dworku mieści się Hotel.
Sandomierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.