Dworek Białoprądnicki, mokunka

Dworek Białoprądnicki

(4.2 głosów: 11)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dworek Białoprądnicki w Krakowie swą nazwę zawdzięcza potokowi o nazwie Prądnik Biały, który płynie tuż obok. Sam dworek jest przykładem pięknej architektury renesansu. Wybudowano go w XVI wieku. Na początku był własnością biskupa krakowskiego - Samuela Maciejowskiego. Biskup ów miał ambicje, aby dworek był miejscem liczącym się i znanym. Toteż zapraszał do siebie m.in. Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Reja.

W późniejszym okresie dworek miał nawet coś na kształt własnych niewielkich murów obronnych. Niestety Potop Szwedzki dokonał zniszczeń, a XIX wiek przyniósł podział dworku na kilku właścicieli, którzy nie przepadali za sobą. Sporom o koszty na utrzymanie nieruchomości nie było końca.W latach 50-tych XX wieku Dworek Białoprądnicki został instytucją kulrutalną, utworzono tu Centrum Kultrury. Była scena muzyczna, na której koncertowali m.in: Grechuta, Wodecki czy Ewa Bem. Wyświetlano filmy studyjne. Obecnie prowadzona tu jest działalność kulturalno-oświatowa dla dzieci oraz dorosłych, prosperuje też ciekawa restauracja.

Dworek Białoprądnicki
Park Kościuszki, ul. Białoprądnicka, Kraków

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–22:00
  • wtorek: 10:00–22:00
  • środa: 10:00–22:00
  • czwartek: 10:00–22:00
  • piątek: 10:00–22:00
  • sobota: 10:00–22:00
  • niedziela: Zamknięte

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022