Kraków
Pałace i dworki
dworki
Normalna
Małopolskie
2015-10-09
2020-01-28 13:46
50°5'34" N, 19°56'27" E
Godziny otwarcia
Zamknięte

Dworek Białoprądnicki w Krakowie swą nazwę zawdzięcza potokowi o nazwie Prądnik Biały, który płynie tuż obok. Sam dworek jest przykładem pięknej architektury renesansu. Wybudowano go w XVI wieku. Na początku był własnością biskupa krakowskiego - Samuela Maciejowskiego. Biskup ów miał ambicje, aby dworek był miejscem liczącym się i znanym. Toteż zapraszał do siebie m.in. Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Reja.W późniejszym okresie dworek miał nawet coś na kształt własnych niewielkich murów obronnych. Niestety Potop Szwedzki dokonał zniszczeń, a XIX wiek przyniósł podział dworku na kilku właścicieli, którzy nie przepadali za sobą. Sporom o koszty na utrzymanie nieruchomości nie było końca.W latach 50-tych XX wieku Dworek Białoprądnicki został instytucją kulrutalną, utworzono tu Centrum Kultrury. Była scena muzyczna, na której koncertowali m.in: Grechuta, Wodecki czy Ewa Bem. Wyświetlano filmy studyjne. Obecnie prowadzona tu jest działalność kulturalno-oświatowa dla dzieci oraz dorosłych, prosperuje też ciekawa restauracja.

Dworek Białoprądnicki
Park Kościuszki, ul. Białoprądnicka, Kraków

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114604 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020