Dworek Białoprądnicki w Krakowie swą nazwę zawdzięcza potokowi o nazwie Prądnik Biały, który płynie tuż obok. Sam dworek jest przykładem pięknej architektury renesansu. Wybudowano go w XVI wieku. Na początku był własnością biskupa krakowskiego - Samuela Maciejowskiego. Biskup ów miał ambicje, aby dworek był miejscem liczącym się i znanym. Toteż zapraszał do siebie m.in. Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Reja.
W późniejszym okresie dworek miał nawet coś na kształt własnych niewielkich murów obronnych. Niestety Potop Szwedzki dokonał zniszczeń, a XIX wiek przyniósł podział dworku na kilku właścicieli, którzy nie przepadali za sobą. Sporom o koszty na utrzymanie nieruchomości nie było końca.
W latach 50-tych XX wieku Dworek Białoprądnicki został instytucją kulrutalną, utworzono tu Centrum Kultrury. Była scena muzyczna, na której koncertowali m.in: Grechuta, Wodecki czy Ewa Bem. Wyświetlano filmy studyjne. Obecnie prowadzona tu jest działalność kulturalno-oświatowa dla dzieci oraz dorosłych, prosperuje też ciekawa restauracja.
Dworek Białoprądnicki
Park Kościuszki, ul. Białoprądnicka, Kraków
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 10:00–22:00
- wtorek: 10:00–22:00
- środa: 10:00–22:00
- czwartek: 10:00–22:00
- piątek: 10:00–22:00
- sobota: 10:00–22:00
- niedziela: Zamknięte
Kraków noclegi
Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!