Dwór w Lipiu, Magdalena

Dwór w Lipiu

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Początki zespołu dworskiego w tym miejscu wiążą się z rodem książąt Ponińskich i z rokiem 1769 kiedy to do Lipia przenieśli swoją siedzibę z Dankowa po pożarze. Kompleks składa się ze starego dworu, pozostałości po budynkach gospodarczych, parku, sadu i systemu stawów, podzielonych groblami.

Dworek pierwotnie był drewniany, jednak kolejny dziedzic rozbudował go w latach 30. XX wieku. Dworek został wtedy wydłużony i poszerzony, dostawiono murowane części, ganki oraz poddasze mansardowe i dwuspadowy dach z lukarnami. Założono również budynki folwarczne oraz wodociąg grawitacyjny zaopatrujący w bieżącą wodę pozyskiwaną ze stawów. Koniecznością było wybudowanie wieży ciśnień z pompą tłokową, która zachowała się do dzisiaj.Droga wjazdowa była otoczona szpalerem 120-letnich lip. Od 1939 roku był tutaj niemiecki zarząd okupacyjny, a po wojnie majątek przejęła Spółdzielnia Rolnicza w Lipiu, mieściła się tutaj również Szkoła rolnicza, kino wiejskie oraz przedszkole. W 1974 roku dworek przeznaczono do rozbiórki, lecz został uratowany przez profesora Wiktora Zina. Na początku XXI wieku dworek został sprzedany i obecnie jest własnością prywatną.

Adres

Dwór
ul. Parkowa 2, Lipie

GPS: 51°0'43N, 18°47'32E

Praszka noclegi

Praszka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022