Praszka
Pałace i dworki
dworki
Normalna
Śląskie
2019-10-27
2020-01-28 13:46

Dwór
ul. Parkowa 2, Lipie

51°0'43" N, 18°47'32" E

Początki zespołu dworskiego w tym miejscu wiążą się z rodem książąt Ponińskich i z rokiem 1769 kiedy to do Lipia przenieśli swoją siedzibę z Dankowa po pożarze. Kompleks składa się ze starego dworu, pozostałości po budynkach gospodarczych, parku, sadu i systemu stawów, podzielonych groblami.Dworek pierwotnie był drewniany, jednak kolejny dziedzic rozbudował go w latach 30. XX wieku. Dworek został wtedy wydłużony i poszerzony, dostawiono murowane części, ganki oraz poddasze mansardowe i dwuspadowy dach z lukarnami. Założono również budynki folwarczne oraz wodociąg grawitacyjny zaopatrujący w bieżącą wodę pozyskiwaną ze stawów. Koniecznością było wybudowanie wieży ciśnień z pompą tłokową, która zachowała się do dzisiaj.

Droga wjazdowa była otoczona szpalerem 120-letnich lip. Od 1939 roku był tutaj niemiecki zarząd okupacyjny, a po wojnie majątek przejęła Spółdzielnia Rolnicza w Lipiu, mieściła się tutaj również Szkoła rolnicza, kino wiejskie oraz przedszkole. W 1974 roku dworek przeznaczono do rozbiórki, lecz został uratowany przez profesora Wiktora Zina. Na początku XXI wieku dworek został sprzedany i obecnie jest własnością prywatną.

Praszka noclegi

Praszka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71030 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021