Dwór w Lipiu, Magdalena

Dwór w Lipiu

(5 głosów: 2)

Początki zespołu dworskiego w tym miejscu wiążą się z rodem książąt Ponińskich i z rokiem 1769 kiedy to do Lipia przenieśli swoją siedzibę z Dankowa po pożarze. Kompleks składa się ze starego dworu, pozostałości po budynkach gospodarczych, parku, sadu i systemu stawów, podzielonych groblami.Dworek pierwotnie był drewniany, jednak kolejny dziedzic rozbudował go w latach 30. XX wieku. Dworek został wtedy wydłużony i poszerzony, dostawiono murowane części, ganki oraz poddasze mansardowe i dwuspadowy dach z lukarnami. Założono również budynki folwarczne oraz wodociąg grawitacyjny zaopatrujący w bieżącą wodę pozyskiwaną ze stawów. Koniecznością było wybudowanie wieży ciśnień z pompą tłokową, która zachowała się do dzisiaj.

Droga wjazdowa była otoczona szpalerem 120-letnich lip. Od 1939 roku był tutaj niemiecki zarząd okupacyjny, a po wojnie majątek przejęła Spółdzielnia Rolnicza w Lipiu, mieściła się tutaj również Szkoła rolnicza, kino wiejskie oraz przedszkole. W 1974 roku dworek przeznaczono do rozbiórki, lecz został uratowany przez profesora Wiktora Zina. Na początku XXI wieku dworek został sprzedany i obecnie jest własnością prywatną.Adres

Dwór
ul. Parkowa 2, Lipie

GPS: 51°0'43N, 18°47'32E

Praszka noclegi

Praszka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Praszka
Pałace i dworki
Normalna
dworki
51°0'43N, 18°47'32E
27 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację