Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Boguszyn
Pałace i dworki
dworki, dwory
Ważna
Wielkopolskie
2014-11-03
2020-01-28 13:46
52°3'59" N, 17°20'2" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

W niewielkim Boguszynie leżącym koło Chociczy na północ od Jarocina znajduje się ciekawy neogotycki dwór wybudowany dla rodziny Sczanieckich w latach 40-tych XIX wieku.Dwór powstał za czasów Ludwika Sczanieckiego, który urodził się w Boguszynie w 1789 roku. Był to pułkownik i adiutant generała Dąbrowskiego, uczestnik wojen napoleońskich, m.in. wyprawy moskiewskiej i powstania listopadowego.

Boguszyn Dwor Szczanieckich
Boguszyn Dwor Szczanieckich

Dwór Sczanieckich wybudowany jest w stylu romantycznego zamku, powstał kilku brył różnej wielkości, a najbardziej charakterystycznym elementem jest tutaj niska wieża zwieńczona krenelażem.

Park krajobrazowy

Dwór w Boguszynie otacza zabytkowy park krajobrazowy z drzewami pomnikowymi, głównie topolami i kasztanowcami oraz dużym stawem. Park również założył Ludwik Sczaniecki w I połowie XIX wieku. Nieco później powstała neogotycka brama wjazdowa, obok której dzisiaj widnieje płyta pamiątkowa z piaskowca z napisem "Poległym 1831". W parku zobaczyć też można zabudowania folwarczne.

Boguszyn Dwor Szczanieckich
Boguszyn Dwor Szczanieckich
Boguszyn Dwor Szczanieckich


Dwór Sczanieckich
ul. Parkowa, Boguszyn


 Boguszyn noclegi

Boguszyn to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020