Dwór Hallerów w Jurczycach, Lucy i Tom

Dwór Hallerów w Jurczycach

(4.5 głosów: 4)

Dwór w Jurczycach koło Skawiny pochodzi z XVII wieku. W 1867 roku został wykupiony przez rodzinę Hallerów. To własnie w tym dworku, 13 sierpnia 1873 roku urodził się generał Józef Haller - generał broni Wojska Polskiego, legionista, Komendant Polowych Drużyn Sokolich, działacz polityczny i społeczny, kawaler Orderów Orła Białego i Virtuti Militari.Po II wojnie światowej dworkiem Hallerów zajął się Uniwersytet Jagielloński. W 1997 roku dworek został wykupiony przez prywatnego właściciela - Mariana Krawczyka, który to odnowił go oraz udostępnił zwiedzającym.

Izba Pamięci Hallerów

Niedaleko dworku znajduje się Izba Pamięci Rodu Hallerów, która rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku. W Izbie możemy zobaczyć portrety Józefa Hallera, pamiątki związane z jego życiem i działalnością, są też dokumenty, fotografie i mundury Żołnierzy Błękitnej Armii.Dwór Hallerów
Jurczyce
tel. 12/ 275-10-45

Booking.com
Pałace i dworki
Normalna
dwory
49°56'19N, 19°46'46E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021