Dwór w Jurczycach koło Skawiny pochodzi z XVII wieku. W 1867 roku został wykupiony przez rodzinę Hallerów. To własnie w tym dworku, 13 sierpnia 1873 roku urodził się generał Józef Haller - generał broni Wojska Polskiego, legionista, Komendant Polowych Drużyn Sokolich, działacz polityczny i społeczny, kawaler Orderów Orła Białego i Virtuti Militari.Po II wojnie światowej dworkiem Hallerów zajął się Uniwersytet Jagielloński. W 1997 roku dworek został wykupiony przez prywatnego właściciela - Mariana Krawczyka, który to odnowił go oraz udostępnił zwiedzającym.

Izba Pamięci Hallerów

Niedaleko dworku znajduje się Izba Pamięci Rodu Hallerów, która rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku. W Izbie możemy zobaczyć portrety Józefa Hallera, pamiątki związane z jego życiem i działalnością, są też dokumenty, fotografie i mundury Żołnierzy Błękitnej Armii.

Dwór Hallerów
Jurczyce
tel. 12/ 275-10-45Booking.com
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021