53°0'36" N, 18°36'16" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Okazały, piękny budynek toruńskiego Dworu Artusa wzniesiono w końcu XIX wieku, w miejscu, w którym do początków XIX stulecia znajdował się budynek noszący tę samą nazwę. Stoi on w zachodniej części Rynku Staromiejskiego, naprzeciw Ratusza.Pierwszy Dwór Artusa wybudowany w stylu gotyckim w końcu XIV wieku, był siedzibą kupieckich bractw zrzeszających najbogatszych toruńskich mieszczan. To w tym gmachu w 1466 roku podpisano drugi pokój toruński, który zatwierdził przyłączenie Torunia do Polski. Tu również zbierały się ogólnopolskie i prowincjonalne sejmy.

Dwór Artusa w Toruniu na co dzień pełnił funkcję gospody, która była chętnie odwiedzana przez bogatych kupców czy też przebywających w mieście królów. W XVIII wieku była tu ewangelicka świątynia, a potem nawet cerkiew prawosławna. Po zburzeniu budynku, w mniej okazałym domu, który następnie wzniesiono, działał teatr miejski.

Dopiero po jego wyburzeniu wzniesiono w tym samym miejscu obecnie istniejący Dwór Artusa, który otwarto w 1891 roku. Bogato dekorowane wnętrza są aktualnie miejscem organizowania najważniejszych uroczystości w życiu miasta, imprez kulturalnych, wystaw i koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.Dwór Artusa
Rynek, Toruń
 

Toruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021