Droga Krzyżowa na Jasnej Górze, Magdalena

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze

(4.7 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Stacje Drogi Krzyżowej w parku klasztornym na Jasnej Górze w Częstochowie są umiejscowione w dawnych fosach klasztoru, gdzie jednocześnie znajduje się ogród klasztorny założony na początku XX wieku przez ogrodnika inżyniera Stefana Szczecińskiego. Same pomniki to 14 stacji drogi krzyżowej, powstały w latach 1900-13 z inicjatywy Euzebiusza Rejmana - ówczesnego przeora klasztoru. Wykonaniem rzeźb z brązu zajął się Pius Wieloński, a współpracowali z nim również słynny rzeźbiarz - Konstanty Laszczka, Hipolit Marszewski i Leonard Wasilkowski.

W celu realizacji przedsięwzięcia, artysta przeprowadził się z Rzymu do Warszawy i założył na Mokotowie własną odlewnię. Granitowe postumenty są dziełem architekta Stefana Szyllera. Całe założenie jest monumentalnym dziełem, co łatwo zauważyć spacerując wałami Jasnej Góry, widząc jakiej wysokości sięgają postumenty i znajdujące się na nich rzeźby. Pierwsza wielkopiątkowa droga krzyżowa została tu poprowadzona w 1985 roku z inicjatywy młodzieży.Warto również wspomnieć, iż w celu powstania stacji zastosowano wybieg w postaci złożenia wniosku przez 12-osobowy Komitet Pielgrzymkowy z Warszawy, oczywiście w porozumieniu z Paulinami, na zakup 14 terrakotowych stacji. Niskie koszty i bardzo słaby jakościowo materiał uśpił czujność władz, które wyraziły zgodę, jednak działania urzędowe i faktyczne szły dwoma odrębnymi torami. Szczegóły tej i innych historii można znaleźć w monografii "Jasnogórski Park Klasztorny. Dzieje – kształt – znaczenie" Barbary Furs.

Adres

Stacje Drogi Krzyżowej
ul. Klasztorna, Częstochowa

GPS: 50°48'42N, 19°5'48E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022