Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Droga Krzyżowa na Jasnej Górze, Magdalena

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze

(4.7 głosów: 3)

Stacje Drogi Krzyżowej w parku klasztornym na Jasnej Górze w Częstochowie są umiejscowione w dawnych fosach klasztoru, gdzie jednocześnie znajduje się ogród klasztorny założony na początku XX wieku przez ogrodnika inżyniera Stefana Szczecińskiego. Same pomniki to 14 stacji drogi krzyżowej, powstały w latach 1900-13 z inicjatywy Euzebiusza Rejmana - ówczesnego przeora klasztoru. Wykonaniem rzeźb z brązu zajął się Pius Wieloński, a współpracowali z nim również słynny rzeźbiarz - Konstanty Laszczka, Hipolit Marszewski i Leonard Wasilkowski.W celu realizacji przedsięwzięcia, artysta przeprowadził się z Rzymu do Warszawy i założył na Mokotowie własną odlewnię. Granitowe postumenty są dziełem architekta Stefana Szyllera. Całe założenie jest monumentalnym dziełem, co łatwo zauważyć spacerując wałami Jasnej Góry, widząc jakiej wysokości sięgają postumenty i znajdujące się na nich rzeźby. Pierwsza wielkopiątkowa droga krzyżowa została tu poprowadzona w 1985 roku z inicjatywy młodzieży.

Warto również wspomnieć, iż w celu powstania stacji zastosowano wybieg w postaci złożenia wniosku przez 12-osobowy Komitet Pielgrzymkowy z Warszawy, oczywiście w porozumieniu z Paulinami, na zakup 14 terrakotowych stacji. Niskie koszty i bardzo słaby jakościowo materiał uśpił czujność władz, które wyraziły zgodę, jednak działania urzędowe i faktyczne szły dwoma odrębnymi torami. Szczegóły tej i innych historii można znaleźć w monografii "Jasnogórski Park Klasztorny. Dzieje – kształt – znaczenie" Barbary Furs.Adres

Stacje Drogi Krzyżowej
ul. Klasztorna, Częstochowa

GPS: 50°48'42N, 19°5'48E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kalwarie
50°48'42N, 19°5'48E
27 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację