Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Stacje Drogi Krzyżowej
ul. Klasztorna, Częstochowa

50°48'42" N, 19°5'48" E

Stacje Drogi Krzyżowej w parku klasztornym na Jasnej Górze w Częstochowie są umiejscowione w dawnych fosach klasztoru, gdzie jednocześnie znajduje się ogród klasztorny założony na początku XX wieku przez ogrodnika inżyniera Stefana Szczecińskiego. Same pomniki to 14 stacji drogi krzyżowej, powstały w latach 1900-13 z inicjatywy Euzebiusza Rejmana - ówczesnego przeora klasztoru. Wykonaniem rzeźb z brązu zajął się Pius Wieloński, a współpracowali z nim również słynny rzeźbiarz - Konstanty Laszczka, Hipolit Marszewski i Leonard Wasilkowski.W celu realizacji przedsięwzięcia, artysta przeprowadził się z Rzymu do Warszawy i założył na Mokotowie własną odlewnię. Granitowe postumenty są dziełem architekta Stefana Szyllera. Całe założenie jest monumentalnym dziełem, co łatwo zauważyć spacerując wałami Jasnej Góry, widząc jakiej wysokości sięgają postumenty i znajdujące się na nich rzeźby. Pierwsza wielkopiątkowa droga krzyżowa została tu poprowadzona w 1985 roku z inicjatywy młodzieży.

Warto również wspomnieć, iż w celu powstania stacji zastosowano wybieg w postaci złożenia wniosku przez 12-osobowy Komitet Pielgrzymkowy z Warszawy, oczywiście w porozumieniu z Paulinami, na zakup 14 terrakotowych stacji. Niskie koszty i bardzo słaby jakościowo materiał uśpił czujność władz, które wyraziły zgodę, jednak działania urzędowe i faktyczne szły dwoma odrębnymi torami. Szczegóły tej i innych historii można znaleźć w monografii "Jasnogórski Park Klasztorny. Dzieje – kształt – znaczenie" Barbary Furs.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020