Drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim, Wągrowiec

Drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim

(4.9 głosów: 7)

6 km od Wągrowca w kierunku północno-wschodnim znajduje się malowniczo położona wieś - Tarnowo Pałuckie, leżąca na Szlaku Cysterskim i Szlaku Piastowskim w Wielkopolsce.Najstarszy drewniany kościół w Polsce

Właśnie tu można podziwiać najstarszy w Polsce drewniany kościół - kościół Św. Mikołaja. Prawdopodobnie powstał on pod koniec XIV wieku za sprawą cystersów z pobliskiego Łekna. Badania drewna, którego użyto do jego konstrukcji udowodniły, że ścięto je na przełomie jesieni i zimy 1373/74 roku. Kościół ten przetrwał do dziś w niewiele zmienionej formie. Koniecznie trzeba go odwiedzić będąc w tych stronach!

Polichromia w Tarnowi Pałuckim

Wewnątrz świątyni znajduje się najwspanialsza w Polsce polichromia czyli wielobarwna ozdoba malarska, która pokrywa tu całe wnętrze kościoła - nawę główną, prezbiterium, zakrystię oraz częściowo drzwi do kościoła w kruchcie pod wieżą. Polichromia w kościele w Tarnowie Pałuckim ma walory historyczne i artystyczne. Przedstawia ona m.in sceny z życia Świętych, np. Św. Mikołaja - patrona świątyni. Ale w części północnej, która w tradycji oznaczała stronę, skąd pochodzi zło, wymalowani są szatani czyli swoiste średniowieczne memento mori!Kościół Św. Mikołaja
przy głównej drodze nr 251, Tarnowo Pałuckie

Wielkopolska noclegi

Wielkopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wielkopolska
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
52°49'55N, 17°16'34E
20 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
08 styczeń 2014 21:23

piękne tereny - w Wielkopolsce ( Wielkiej Polsce )

ZAPRASZAM do NAS - do Wlkp.  

takich ( zabytkowych ) drewniach kosciołów jest  ok. 100  na terenie Wlkp.

Zaprasza  Karol Barsolis

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację