Drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim, Wągrowiec

Drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim

(4.9 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

6 km od Wągrowca w kierunku północno-wschodnim znajduje się malowniczo położona wieś - Tarnowo Pałuckie, leżąca na Szlaku Cysterskim i Szlaku Piastowskim w Wielkopolsce.

Najstarszy drewniany kościół w Polsce

Właśnie tu można podziwiać najstarszy w Polsce drewniany kościół - kościół Św. Mikołaja. Prawdopodobnie powstał on pod koniec XIV wieku za sprawą cystersów z pobliskiego Łekna. Badania drewna, którego użyto do jego konstrukcji udowodniły, że ścięto je na przełomie jesieni i zimy 1373/74 roku. Kościół ten przetrwał do dziś w niewiele zmienionej formie. Koniecznie trzeba go odwiedzić będąc w tych stronach!Polichromia w Tarnowi Pałuckim

Wewnątrz świątyni znajduje się najwspanialsza w Polsce polichromia czyli wielobarwna ozdoba malarska, która pokrywa tu całe wnętrze kościoła - nawę główną, prezbiterium, zakrystię oraz częściowo drzwi do kościoła w kruchcie pod wieżą. Polichromia w kościele w Tarnowie Pałuckim ma walory historyczne i artystyczne. Przedstawia ona m.in sceny z życia Świętych, np. Św. Mikołaja - patrona świątyni. Ale w części północnej, która w tradycji oznaczała stronę, skąd pochodzi zło, wymalowani są szatani czyli swoiste średniowieczne memento mori!

Kościół Św. Mikołaja
przy głównej drodze nr 251, Tarnowo Pałuckie

Wielkopolska noclegi

Wielkopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Barsolis Karol Turysta Kulturowy

piękne tereny - w Wielkopolsce ( Wielkiej Polsce )

ZAPRASZAM do NAS - do Wlkp.  

takich ( zabytkowych ) drewniach kosciołów jest  ok. 100  na terenie Wlkp.

Zaprasza  Karol Barsolis

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022