Drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim

Drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim

6 km od Wągrowca w kierunku północno-wschodnim znajduje się malowniczo położona wieś - Tarnowo Pałuckie, leżąca na Szlaku Cysterskim i Szlaku Piastowskim w Wielkopolsce.Najstarszy drewniany kościół w Polsce

Właśnie tu można podziwiać najstarszy w Polsce drewniany kościół - kościół Św. Mikołaja. Prawdopodobnie powstał on pod koniec XIV wieku za sprawą cystersów z pobliskiego Łekna. Badania drewna, którego użyto do jego konstrukcji udowodniły, że ścięto je na przełomie jesieni i zimy 1373/74 roku. Kościół ten przetrwał do dziś w niewiele zmienionej formie. Koniecznie trzeba go odwiedzić będąc w tych stronach!Polichromia w Tarnowi Pałuckim

Wewnątrz świątyni znajduje się najwspanialsza w Polsce polichromia czyli wielobarwna ozdoba malarska, która pokrywa tu całe wnętrze kościoła - nawę główną, prezbiterium, zakrystię oraz częściowo drzwi do kościoła w kruchcie pod wieżą. Polichromia w kościele w Tarnowie Pałuckim ma walory historyczne i artystyczne. Przedstawia ona m.in sceny z życia Świętych, np. Św. Mikołaja - patrona świątyni. Ale w części północnej, która w tradycji oznaczała stronę, skąd pochodzi zło, wymalowani są szatani czyli swoiste średniowieczne memento mori!

Kościół Św. Mikołaja
przy głównej drodze nr 251, Tarnowo Pałuckie

Wielkopolska noclegi

Wielkopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wągrowiec Krajtroter 5210 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-01-08 na

piękne tereny - w Wielkopolsce ( Wielkiej Polsce )

ZAPRASZAM do NAS - do Wlkp.  

takich ( zabytkowych ) drewniach kosciołów jest  ok. 100  na terenie Wlkp.

Zaprasza  Karol Barsolis

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020