Drewniany kościół w Sromowcach Niżnych, Roman Świątkowski

Drewniany kościół w Sromowcach Niżnych

(4.7 głosów: 22)

Kościół Św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych pochodzi sprzed 1596 roku, według tradycji nawet z 1513 roku, ale pierwsze wzmianki o stojącej tu świątyni pochodzą z roku 1350. Kościół przebudowano częściowo w XVIII wieku.Budynek kościoła w Sromowcach Niżnych wykonany jest z drewna o konstrukcji zrębowej z wieżą oraz prezbiterium konstrukcji słupowej, Całość nakryta jest dachem gontowym.

Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest gotycki tryptyk z 1511 roku, z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku, drewniana gotycka chrzcielnica z XVI wieku, naczynia liturgiczne i wiele innych cennych przedmiotów z XVI wieku. Część tych zabytków znajduje się obecnie w nowo wybudowanym kościele.Kościół w Sromowcach Niżnych znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Co ciekawe, ostatnie nabożeństwo odprawione w tym kościele to była Pasterka 24 grudnia 1986 roku.

Kościół Św. Katarzyny
ul. Flisacka 43, Sromowce Niżne
tel. 18/26-28-650
www.parafiasromowce.webd.pl/Pieniny noclegi

Pieniny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pieniny
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
49°23'37N, 20°24'14E
10 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację