Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Drewniany kościół w Sromowcach Niżnych

Drewniany kościół w Sromowcach Niżnych

Kościół Św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych pochodzi sprzed 1596 roku, według tradycji nawet z 1513 roku, ale pierwsze wzmianki o stojącej tu świątyni pochodzą z roku 1350. Kościół przebudowano częściowo w XVIII wieku.Budynek kościoła w Sromowcach Niżnych wykonany jest z drewna o konstrukcji zrębowej z wieżą oraz prezbiterium konstrukcji słupowej, Całość nakryta jest dachem gontowym.

Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest gotycki tryptyk z 1511 roku, z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku, drewniana gotycka chrzcielnica z XVI wieku, naczynia liturgiczne i wiele innych cennych przedmiotów z XVI wieku. Część tych zabytków znajduje się obecnie w nowo wybudowanym kościele.

Kościół w Sromowcach Niżnych znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Co ciekawe, ostatnie nabożeństwo odprawione w tym kościele to była Pasterka 24 grudnia 1986 roku.Kościół Św. Katarzyny
ul. Flisacka 43, Sromowce Niżne
tel. 18/26-28-650
www.parafiasromowce.webd.pl/

Pieniny noclegi

Pieniny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020