Drewniany kościół w Krzyczewie

Drewniany kościół w Krzyczewie

Krzyczew to wieś podlaska położona nad Bugiem, przy granicy polsko-białoruskiej. Niewielka drewniana świątynia w Krzyczewie stoi tuż nad rzeką, na wysokiej skarpie porośniętej starymi drzewami. Ma prostą trójdzielną bryłę, przykrytą spadzistym dachem i zwieńczoną sygnaturką z małą kopułką. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się drewniana cerkiew unicka Św. Demetriusza Męczennika z 1683 roku. Został w niej ochrzczony Wincenty Lewoniuk - jeden z błogosławionych Męczenników Podlaskich, którzy zginęli w obronie wiary w Pratulinie. Od roku 1875, po kasacie unii, służyła prawosławnym.Obecny kościół został zbudowany jako cerkiew prawosławna w 1881 roku. Od 1919 roku jest to kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Św. Jerzego. Jest on filią parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Neplach.

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73496 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021