Drewniany kościół w Krzyczewie, Joanna

Drewniany kościół w Krzyczewie

Krzyczew to wieś podlaska położona nad Bugiem, przy granicy polsko-białoruskiej. Niewielka drewniana świątynia w Krzyczewie stoi tuż nad rzeką, na wysokiej skarpie porośniętej starymi drzewami. Ma prostą trójdzielną bryłę, przykrytą spadzistym dachem i zwieńczoną sygnaturką z małą kopułką. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się drewniana cerkiew unicka Św. Demetriusza Męczennika z 1683 roku. Został w niej ochrzczony Wincenty Lewoniuk - jeden z błogosławionych Męczenników Podlaskich, którzy zginęli w obronie wiary w Pratulinie. Od roku 1875, po kasacie unii, służyła prawosławnym.Obecny kościół został zbudowany jako cerkiew prawosławna w 1881 roku. Od 1919 roku jest to kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Św. Jerzego. Jest on filią parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Neplach.

Adres

Kościół Św. Jerzego
Krzyczew

GPS: 52°8'48N, 23°29'59E

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Podlasie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły cerkwie zabytki drewniane
52°8'48N, 23°29'59E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021