Drewniany kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej

Zdjęcia (1)

Na terenie Bielska-Białej, w dzielnicy Mikuszowice, stoi ciekawykościołek drewniany o dużych walorach zabytkowych. Świątynia ta pod wezwaniem Św. Barbary znajduje się na prawym brzegu rzeki Białej, w centrum dawnej wsi Mikuszowice Krakowskie.Kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej pochodzi z 1690 roku i należy do jednych z ostatnich w tej części Beskidów drewnianych budowli sakralnych. Kościółek stanowi przykład tradycyjnej ciesiołki małopolsko-śląskiej z końca XVII wieku. Składa się z prawie prostokątnej nawy, sześciokątnego prezbiterium, zakrystii od strony wschodniej i wieży z prostokątnym przedsionkiem.

Budowla nakryta jest mocno spadzistym dachem, znacznie wyższym nad nawą, pokrytym w całości gontem. Wokół ścian biegną oszalowane soboty, używane jako miejsce schronienia czy odpoczynku wiernych.Drewniany kościół otacza zwyczajem średniowiecznym stary cmentarz, ogrodzony na planie koła belkami wiązanymi na zrąb, z dwiema bramami pokrytymi daszkiem. Odnaleźć tu można kilka kamiennych płyt nagrobkowych z XIX wieku, m.in. zasłużonych fundatorów - rodziny Międzybrodzkich.

W wyposażeniu wnętrza świątyni najcenniejsze są malowidła, wykonał je w 1723 roku mistrz malarski z Bielska - Johann Mentil za sporą sumę 180 talarów. Barokowa polichromia pokryła ściany, kazalnicę oraz balustradę chóru. Godne uwagi są także obrazy w ołtarzu głównym, uratowane prawdopodobnie z poprzedniego kościółka. Główny obraz przedstawia uśmiechniętą Św. Barbarę - patronkę świątyni. Po bokach widoczne są mniejsze obrazy ze Św. Katarzyną, Barbarą, Wojciechem i Stanisławem - patronami Polski i diecezji krakowskiej. Obrazy pochodzą z XVII wieku. Kościółek Św. Barbary kryje też piękne rzeźby, a najpiękniejsza z nich to lipowa, pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV wieku.

Kościół Św. Barbary
ul. Cyprysowa 25, Mikuszowice Krakowskie, Bielsko-Biała
tel. 33/ 819-01-50
http://parafiamikuszowice.diecezja.bielsko.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: