Kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej

Drewniany kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej

(4.4 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Na terenie Bielska-Białej, w dzielnicy Mikuszowice, stoi ciekawykościołek drewniany o dużych walorach zabytkowych. Świątynia ta pod wezwaniem Św. Barbary znajduje się na prawym brzegu rzeki Białej, w centrum dawnej wsi Mikuszowice Krakowskie.

Kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej pochodzi z 1690 roku i należy do jednych z ostatnich w tej części Beskidów drewnianych budowli sakralnych. Kościółek stanowi przykład tradycyjnej ciesiołki małopolsko-śląskiej z końca XVII wieku. Składa się z prawie prostokątnej nawy, sześciokątnego prezbiterium, zakrystii od strony wschodniej i wieży z prostokątnym przedsionkiem.Budowla nakryta jest mocno spadzistym dachem, znacznie wyższym nad nawą, pokrytym w całości gontem. Wokół ścian biegną oszalowane soboty, używane jako miejsce schronienia czy odpoczynku wiernych.

Drewniany kościół otacza zwyczajem średniowiecznym stary cmentarz, ogrodzony na planie koła belkami wiązanymi na zrąb, z dwiema bramami pokrytymi daszkiem. Odnaleźć tu można kilka kamiennych płyt nagrobkowych z XIX wieku, m.in. zasłużonych fundatorów - rodziny Międzybrodzkich.W wyposażeniu wnętrza świątyni najcenniejsze są malowidła, wykonał je w 1723 roku mistrz malarski z Bielska - Johann Mentil za sporą sumę 180 talarów. Barokowa polichromia pokryła ściany, kazalnicę oraz balustradę chóru. Godne uwagi są także obrazy w ołtarzu głównym, uratowane prawdopodobnie z poprzedniego kościółka. Główny obraz przedstawia uśmiechniętą Św. Barbarę - patronkę świątyni. Po bokach widoczne są mniejsze obrazy ze Św. Katarzyną, Barbarą, Wojciechem i Stanisławem - patronami Polski i diecezji krakowskiej. Obrazy pochodzą z XVII wieku. Kościółek Św. Barbary kryje też piękne rzeźby, a najpiękniejsza z nich to lipowa, pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV wieku.

Kościół Św. Barbary
ul. Cyprysowa 25, Mikuszowice Krakowskie, Bielsko-Biała
tel. 33/ 819-01-50
http://parafiamikuszowice.diecezja.bielsko.plDrewniany kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Bielska-Białej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Bielsko-Biała noclegi

Bielsko-Biała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bielsko-Biała
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
49°46'53N, 19°4'24E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022