Kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej

Drewniany kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej

(4.4 głosów: 7)

Na terenie Bielska-Białej, w dzielnicy Mikuszowice, stoi ciekawykościołek drewniany o dużych walorach zabytkowych. Świątynia ta pod wezwaniem Św. Barbary znajduje się na prawym brzegu rzeki Białej, w centrum dawnej wsi Mikuszowice Krakowskie.Kościół Św. Barbary w Bielsku-Białej pochodzi z 1690 roku i należy do jednych z ostatnich w tej części Beskidów drewnianych budowli sakralnych. Kościółek stanowi przykład tradycyjnej ciesiołki małopolsko-śląskiej z końca XVII wieku. Składa się z prawie prostokątnej nawy, sześciokątnego prezbiterium, zakrystii od strony wschodniej i wieży z prostokątnym przedsionkiem.

Budowla nakryta jest mocno spadzistym dachem, znacznie wyższym nad nawą, pokrytym w całości gontem. Wokół ścian biegną oszalowane soboty, używane jako miejsce schronienia czy odpoczynku wiernych.Drewniany kościół otacza zwyczajem średniowiecznym stary cmentarz, ogrodzony na planie koła belkami wiązanymi na zrąb, z dwiema bramami pokrytymi daszkiem. Odnaleźć tu można kilka kamiennych płyt nagrobkowych z XIX wieku, m.in. zasłużonych fundatorów - rodziny Międzybrodzkich.

W wyposażeniu wnętrza świątyni najcenniejsze są malowidła, wykonał je w 1723 roku mistrz malarski z Bielska - Johann Mentil za sporą sumę 180 talarów. Barokowa polichromia pokryła ściany, kazalnicę oraz balustradę chóru. Godne uwagi są także obrazy w ołtarzu głównym, uratowane prawdopodobnie z poprzedniego kościółka. Główny obraz przedstawia uśmiechniętą Św. Barbarę - patronkę świątyni. Po bokach widoczne są mniejsze obrazy ze Św. Katarzyną, Barbarą, Wojciechem i Stanisławem - patronami Polski i diecezji krakowskiej. Obrazy pochodzą z XVII wieku. Kościółek Św. Barbary kryje też piękne rzeźby, a najpiękniejsza z nich to lipowa, pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV wieku.Kościół Św. Barbary
ul. Cyprysowa 25, Mikuszowice Krakowskie, Bielsko-Biała
tel. 33/ 819-01-50
http://parafiamikuszowice.diecezja.bielsko.pl

Bielsko-Biała noclegi

Bielsko-Biała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bielsko-Biała
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
drewniane kościoły
49°46'53N, 19°4'24E
07 maj 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację