, mokunka

Domy podcieniowe w Ciężkowicach

(4.1 głosów: 15)

Najciekawszym zabytkiem Ciężkowic jest czworoboczny Rynek, położony na grzbiecie oraz piętrowy Ratusz z niewielkim dziedzińcem. Na Rynku tym znajdują się też bardzo ciekawe i rzadko spotykane w innych miastach parterowe domy z podcieniami, wpisane na listę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie wolno nic zmienić w ich historycznym wyglądzie!XVIII-wieczna zabudowa Rynku

Domy podcieniowe w Ciężkowicach wzniesione były w większości pod koniec XVIII wieku i mimo, że niektóre zostały częściowo przebudowane po pożarze miasta w 1830 roku oraz w latach 50-tych XX wieku, generalnie zachowały swój tradycyjny, małomiasteczkowy charakter.

Domy podcieniowe są drewniane lub częściowo murowane, parterowe, zwrócone frontem do rynku. Ich głębokie podcienia są wsparte na ozdobnych, drewnianych słupach. Pod niektórymi domami znajdują się ciekawe architektonicznie piwnice o kamiennych, kolebkowych sklepieniach.Domy te, niemal identyczne, dodają sporo uroku ciężkowickiemu rynkowi. Zalazły się one na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Domy podcieniowe
Rynek, CiężkowiceCiężkowice noclegi

Ciężkowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°47'10N, 20°58'26E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021