W Nowym Wiśniczu, niedaleko kościoła, przy wschodniej pierzei Rynku znajduje się jeden z zabytkowych domów. To dom, w którym w XVII wieku mieszkał Włoch, architekt hetmana i wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego - Maciej Trapola. Bardzo zasłużył się on dla miasteczka, wg jego projektów bowiem wybudowano obecny zamek, klasztor, ratusz, sporo kamienic. Projektował w stylu architektonicznym wczesnego baroku. Oprócz przedsięwzięć lokalnych w Nowym Wiśniczu, wg projektów Michała Tapoli rozbudowano m.in. zamek w Łańcucie czy kościół w Koniecpolu. Sama kamienica architekta to ciekawy w swej formie dom narożny z arkadami, dwukondygnacyjny, z ładnymi elementami architektonicznymi. W kamienicy na parterze obecnie znajduje się apteka. Na elewacji widoczna jest tablica informująca o jej dawnym, znanym mieszkańcu.Dom Macieja Trapoli
Rynek, Nowy Wiśnicz

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020