Dom Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim

Dom Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim

Papusza, a właściwie Bronisława Wajs, była najsłynniejszą poetką Cyganów polskich. W latach 1958-81 mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, w domu przy ulicy Kosynierów Gdyńskich.Jej dorobek literacki przyniósł jej problemy wśród swoich, została obłożona "skalaniem" za zdradę cygańszczyzny. Na wiele lat wtedy przestała pisać. Przyjaźniła się z Jerzym Ficowskim, który pierwszy odkrył jej talent.

W 1958 roku przyznano jej Lubuską Nagrodę Literacką, a w 1962 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich, a w 1978 roku dostała Nagrodę Ministra Kultury. W 1996 roku jej rękopisy i pamiątki zostały odkupione od Jerzego Ficowskiego i przekazane Stowarzyszeniu Twórców i Miłośników Kultury Cygańskiej w Gorzowie. Wśród nich znajduje się nigdy niepublikowany pamiętnik.Na dorobek literacki Papuszy składają się trzy tomik wierszy:" Pieśni Papuszy", "Pieśni Mówione", "Lesie, Ojcze mój". Na jej domu w Gorzowie w 2002 roku odsłonięto tablicę pamiątkową. W Parku Wiosny Ludów, w którym niegdyś często wróżyła, uhonorowano ją pomnikiem. Jest bohaterką filmów: "Papusza", "Cygańskie pieśni Papuszy", "Historia Cyganki". Była nietuzinkową postacią i pozostawiła trwały ślad w pamięci Gorzowian.

Dom Papuszy
ul. Kosynierów Gdyńskich, Gorzów WielkopolskiGorzów Wielkopolski noclegi

Gorzów Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację