Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Dom Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim

Dom Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim

Papusza, a właściwie Bronisława Wajs, była najsłynniejszą poetką Cyganów polskich. W latach 1958-81 mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, w domu przy ulicy Kosynierów Gdyńskich.Jej dorobek literacki przyniósł jej problemy wśród swoich, została obłożona "skalaniem" za zdradę cygańszczyzny. Na wiele lat wtedy przestała pisać. Przyjaźniła się z Jerzym Ficowskim, który pierwszy odkrył jej talent.W 1958 roku przyznano jej Lubuską Nagrodę Literacką, a w 1962 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich, a w 1978 roku dostała Nagrodę Ministra Kultury. W 1996 roku jej rękopisy i pamiątki zostały odkupione od Jerzego Ficowskiego i przekazane Stowarzyszeniu Twórców i Miłośników Kultury Cygańskiej w Gorzowie. Wśród nich znajduje się nigdy niepublikowany pamiętnik.

Na dorobek literacki Papuszy składają się trzy tomik wierszy:" Pieśni Papuszy", "Pieśni Mówione", "Lesie, Ojcze mój". Na jej domu w Gorzowie w 2002 roku odsłonięto tablicę pamiątkową. W Parku Wiosny Ludów, w którym niegdyś często wróżyła, uhonorowano ją pomnikiem. Jest bohaterką filmów: "Papusza", "Cygańskie pieśni Papuszy", "Historia Cyganki". Była nietuzinkową postacią i pozostawiła trwały ślad w pamięci Gorzowian.

Dom Papuszy
ul. Kosynierów Gdyńskich, Gorzów WielkopolskiGorzów Wielkopolski noclegi

Gorzów Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020