Dom Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim, Danusia

Dom Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim

(4.4 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Papusza, a właściwie Bronisława Wajs, była najsłynniejszą poetką Cyganów polskich. W latach 1958-81 mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, w domu przy ulicy Kosynierów Gdyńskich.

Jej dorobek literacki przyniósł jej problemy wśród swoich, została obłożona "skalaniem" za zdradę cygańszczyzny. Na wiele lat wtedy przestała pisać. Przyjaźniła się z Jerzym Ficowskim, który pierwszy odkrył jej talent.W 1958 roku przyznano jej Lubuską Nagrodę Literacką, a w 1962 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich, a w 1978 roku dostała Nagrodę Ministra Kultury. W 1996 roku jej rękopisy i pamiątki zostały odkupione od Jerzego Ficowskiego i przekazane Stowarzyszeniu Twórców i Miłośników Kultury Cygańskiej w Gorzowie. Wśród nich znajduje się nigdy niepublikowany pamiętnik.

Na dorobek literacki Papuszy składają się trzy tomik wierszy:" Pieśni Papuszy", "Pieśni Mówione", "Lesie, Ojcze mój". Na jej domu w Gorzowie w 2002 roku odsłonięto tablicę pamiątkową. W Parku Wiosny Ludów, w którym niegdyś często wróżyła, uhonorowano ją pomnikiem. Jest bohaterką filmów: "Papusza", "Cygańskie pieśni Papuszy", "Historia Cyganki". Była nietuzinkową postacią i pozostawiła trwały ślad w pamięci Gorzowian.Dom Papuszy
ul. Kosynierów Gdyńskich, Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski noclegi

Gorzów Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022