Dom Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim, Danusia

Dom Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim

(4.4 głosów: 5)

Papusza, a właściwie Bronisława Wajs, była najsłynniejszą poetką Cyganów polskich. W latach 1958-81 mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, w domu przy ulicy Kosynierów Gdyńskich.Jej dorobek literacki przyniósł jej problemy wśród swoich, została obłożona "skalaniem" za zdradę cygańszczyzny. Na wiele lat wtedy przestała pisać. Przyjaźniła się z Jerzym Ficowskim, który pierwszy odkrył jej talent.

W 1958 roku przyznano jej Lubuską Nagrodę Literacką, a w 1962 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich, a w 1978 roku dostała Nagrodę Ministra Kultury. W 1996 roku jej rękopisy i pamiątki zostały odkupione od Jerzego Ficowskiego i przekazane Stowarzyszeniu Twórców i Miłośników Kultury Cygańskiej w Gorzowie. Wśród nich znajduje się nigdy niepublikowany pamiętnik.Na dorobek literacki Papuszy składają się trzy tomik wierszy:" Pieśni Papuszy", "Pieśni Mówione", "Lesie, Ojcze mój". Na jej domu w Gorzowie w 2002 roku odsłonięto tablicę pamiątkową. W Parku Wiosny Ludów, w którym niegdyś często wróżyła, uhonorowano ją pomnikiem. Jest bohaterką filmów: "Papusza", "Cygańskie pieśni Papuszy", "Historia Cyganki". Była nietuzinkową postacią i pozostawiła trwały ślad w pamięci Gorzowian.

Dom Papuszy
ul. Kosynierów Gdyńskich, Gorzów WielkopolskiGorzów Wielkopolski noclegi

Gorzów Wielkopolski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gorzów Wielkopolski
Inne budowle
Mniej istotna
zabytki
52°44'7N, 15°13'48E
07 kwiecień 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację