Dom Eskenów w Toruniu, Marcin_Henioo

Dom Eskenów w Toruniu

(4.3 głosów: 16)

Dom Eskenów w Toruniu to piękny, gotycki budynek, zbudowany z czerwonej cegły, będący obecnie siedzibą Muzeum. Został wzniesiony w II połowie XIV wieku przez kupca toruńskiego, a potem burmistrza miasta - Henryka Hitfelda.Początkowo był to reprezentacyjny budynek mieszkalny, od 1518 roku należący do rodziny Eskenów. Około 1590 roku Franciszek II Esken przekształcił kamienicę gotycką w renesansową rezydencję, z okazałym kamiennym portalem, przypisywanym sprowadzonemu z Gdańska flamandzkiemu rzeźbiarzowi - Wilhelmowi van den Blocke. Wstawiono również pięknie rzeźbione drzwi z białego piaskowca ze sceną odjazdu Syna Marnotrawnego, które obecnie znajdują się w Ratuszu Staromiejskim. Strop Wielkiej Sieni ozdobiony został polichromią.

Pomimo tak wspaniałej przeszłości nie udało się zachować świetności budowli, gdyż od początku XVIII wieku traciła ona na znaczeniu. Od 1844 roku stała się własnością firmy kupieckiej, która ujednoliciła budynek w stylu klasycznym i przeznaczyła go na spichrz. W XX wieku znajdowały się tu magazyny znanej toruńskiej firmy Bronisława Hozakowskiego, do lat 70-tych XX wieku mieścił się tu skład maku.W latach 1980-89 staraniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Dom Eskenów przystosowano do potrzeb muzealnych, a od 1990 roku Dom Eskenów należy do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Prezentowane są tu trzy stałe wystawy: „Odkrywanie przeszłości” – wystawa archeologiczna, "Militaria od średniowiecza do początków XX wieku" oraz "Toruń 1793-1920. Miasto pogranicza".

Dom Eskenów - Muzeum
ul. Łazienna 16, ToruńToruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Toruń
Muzea i skanseny
Ważna
gotyckie
53°0'33N, 18°36'26E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021