Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Dom Eskenów w Toruniu to piękny, gotycki budynek, zbudowany z czerwonej cegły, będący obecnie siedzibą Muzeum. Został wzniesiony w II połowie XIV wieku przez kupca toruńskiego, a potem burmistrza miasta - Henryka Hitfelda.Początkowo był to reprezentacyjny budynek mieszkalny, od 1518 roku należący do rodziny Eskenów. Około 1590 roku Franciszek II Esken przekształcił kamienicę gotycką w renesansową rezydencję, z okazałym kamiennym portalem, przypisywanym sprowadzonemu z Gdańska flamandzkiemu rzeźbiarzowi - Wilhelmowi van den Blocke. Wstawiono również pięknie rzeźbione drzwi z białego piaskowca ze sceną odjazdu Syna Marnotrawnego, które obecnie znajdują się w Ratuszu Staromiejskim. Strop Wielkiej Sieni ozdobiony został polichromią.Pomimo tak wspaniałej przeszłości nie udało się zachować świetności budowli, gdyż od początku XVIII wieku traciła ona na znaczeniu. Od 1844 roku stała się własnością firmy kupieckiej, która ujednoliciła budynek w stylu klasycznym i przeznaczyła go na spichrz. W XX wieku znajdowały się tu magazyny znanej toruńskiej firmy Bronisława Hozakowskiego, do lat 70-tych XX wieku mieścił się tu skład maku.

W latach 1980-89 staraniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Dom Eskenów przystosowano do potrzeb muzealnych, a od 1990 roku Dom Eskenów należy do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Prezentowane są tu trzy stałe wystawy: „Odkrywanie przeszłości” – wystawa archeologiczna, "Militaria od średniowiecza do początków XX wieku" oraz "Toruń 1793-1920. Miasto pogranicza".

Dom Eskenów - Muzeum
ul. Łazienna 16, ToruńToruń noclegi

Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50944 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134504 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020