Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Dom Dziekański w Krakowie mieści się przy ulicy Kanoniczej nr 21, wybudowany został już w II połowie XIV wieku dla kanonika Jana z Brzeska. Krużganki, poza zachodnim, zostały wybudowane w XVI wieku prawdopodobnie przez Santiego Gucci.Z XVI wieku pochodzi również manierystyczny portal z łacińskim napisem: procul este profani, czyli trzymajcie się z dala niewtajemniczeni. Fasadę budynku zdobi dekoracja sgraffitowa, która została przywrócona po wojnie. Podwórze zdobi arkadowy dziedziniec, na dole stanowią go arkadowe łuki podtrzymywane przez jońskie kolumny, przechodząc u góry w arkadowa loggię.

Na środku placu widzimy figurę Św. Stanisława Szczepanowskiego, którą wykonano w XVIII wieku. Na dolnej kondygnacji między arkadami umieszczono figury 4 ewangelistów wraz z ich symbolami: wół – Łukasz, lew – Marek, orzeł – Jan, człowiek – Mateusz, gdzie wół to wytrwałość, lew to odwaga, orzeł to bystrość, a człowiek - inteligencja. Powiązania te zostały zaczerpnięte ze świata starożytnych Babilończyków i Asyryjczyków. Obecnie Dom dziekański jest częścią Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, na który składa się także sąsiedni Dom Św. Stanisława.

Dom dziekański
ul. Kanoniczna 21, KrakówKraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Polecam
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020