Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Dom Adolfa Frankego w Częstochowie

Dom Adolfa Frankego w Częstochowie

Dom Adolfa Frankego
al. NMP 14 (róg Alei i ul. Wilsona), Częstochowa

50°48'43" N, 19°7'20" E

Dom Adolfa Frankego w Częstochowie to zabytkowa kamienica wybudowana w latach 1901-03 wg projektu architekta Brygiera z inicjatywy Adolfa Frankego, dyrektora fabryki "Brass i synowie" na miejscu dawnego dworku z XIX wieku, z którego do dziś zachowała się parterowa oficyna z 1865 roku.Kamienica jest czterokondygnacyjna i prezentuje styl eklektyczny. Na poddaszu wykusze okienne zwieńczone tympanonami. Od strony Alei NMP duże balkony w dwóch pasach, w środkowym pasie wykusz do trzeciej kondygnacji zwieńczony tarasem. Od strony ulicy Wilsona podobny układ wykuszu, który powtarza się na samym końcu budynku. Dokładnie taki sam znajduje się na rogu budynku. Wszystkie wykusze są podwieszone. Róg budynku zwieńcza kopuła podobna do barokowych, balkony od Alei i szeroki wykusz od ul. Wilsona zostały ujęte w pilastry, a nad oknami znajdują się ozdobne nadstawki zwieńczone gzymsami, można dostrzec również inne dekoracje.Przed II wojną światową w kamienicy mieścił się Hotel Victoria, gabinet lekarski, apteka, skład win, salon Chevroleta oraz inne sklepy. W czasie wojny z kolei, gdy znalazła się na pograniczy getta żydowskiego, znajdowały się w niej zakłady rzemieślniczy te, które były znaczące dla okupanta. Po likwidacji getta, założono tutaj niemiecki hotel i szpital wojskowy. Po wojnie natomiast znajdowało się tutaj między innymi Liceum Plastyczne z internatem. Obecnie parter jest reprezentowany przez działalność usługową.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020