Dom Adolfa Frankego w Częstochowie, Magdalena

Dom Adolfa Frankego w Częstochowie

(5 głosów: 2)

Dom Adolfa Frankego w Częstochowie to zabytkowa kamienica wybudowana w latach 1901-03 wg projektu architekta Brygiera z inicjatywy Adolfa Frankego, dyrektora fabryki "Brass i synowie" na miejscu dawnego dworku z XIX wieku, z którego do dziś zachowała się parterowa oficyna z 1865 roku.Kamienica jest czterokondygnacyjna i prezentuje styl eklektyczny. Na poddaszu wykusze okienne zwieńczone tympanonami. Od strony Alei NMP duże balkony w dwóch pasach, w środkowym pasie wykusz do trzeciej kondygnacji zwieńczony tarasem. Od strony ulicy Wilsona podobny układ wykuszu, który powtarza się na samym końcu budynku. Dokładnie taki sam znajduje się na rogu budynku. Wszystkie wykusze są podwieszone. Róg budynku zwieńcza kopuła podobna do barokowych, balkony od Alei i szeroki wykusz od ul. Wilsona zostały ujęte w pilastry, a nad oknami znajdują się ozdobne nadstawki zwieńczone gzymsami, można dostrzec również inne dekoracje.

Przed II wojną światową w kamienicy mieścił się Hotel Victoria, gabinet lekarski, apteka, skład win, salon Chevroleta oraz inne sklepy. W czasie wojny z kolei, gdy znalazła się na pograniczy getta żydowskiego, znajdowały się w niej zakłady rzemieślniczy te, które były znaczące dla okupanta. Po likwidacji getta, założono tutaj niemiecki hotel i szpital wojskowy. Po wojnie natomiast znajdowało się tutaj między innymi Liceum Plastyczne z internatem. Obecnie parter jest reprezentowany przez działalność usługową.Adres

Dom Adolfa Frankego
al. NMP 14 (róg Alei i ul. Wilsona), Częstochowa

GPS: 50°48'43N, 19°7'20E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Częstochowa
Inne budowle
Mniej istotna
zabytki
50°48'43N, 19°7'20E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021