Dolina Sąspowska w Ojcowie

Roman Świątkowski
Dodano: 2017-10-25 , Zaktualizowano: 2020-03-12

Ojcowski Park Narodowy

Dolina Sąspowska to objęta ochroną dolina znajdująca się pomiędzy Sąspowem i Ojcowem, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej długość to ponad 5 km spaceru wśród przepięknej przyrody, wzdłuż płynącego potoku Sąspówka. W przeciwieństwie do obleganej Doliny Prądnika w Ojcowie, Dolina Sąspówki jest zaciszna.Malownicze źródła

Potok Sąspówka jest tutaj zasilana kilkoma źródłami. Są to: Źródło Ruskie, Źródło Filipowskiego, Źródło Harcerza czy Źródło Spod Graba. Tworzą one bardzo ładny widok, a to dlatego, że stanowią małe wodospady.

Ostańce

Na zboczach mijanych wzniesień rosną buki, a wśród nich zobaczyć można, podobnie jak na całym obszarze Jury, przecudne ostańce czyli wapienne formacje skalne zbudowane z odpornych skał. Skupiło się ich tutaj całkiem sporo. Niemal każda z nich ma swą nazwę, jest Skała Langiewicza, Kurowskiego, Muszla, Wielka Katarzyna czy Framugi, Czubatka, Wrota, Bramka itd.

Jaskinie

W dolinie, na wspomnianych, trudnodostępnych, zalesionych i skalistych zboczach znajdują się również jaskinie. W Dolinie Sąspowskiej są to Jaskinia Sąspowska, J. Zbójecka, J. Wylotne, J. Koziarnia. Nie są udostępnione dla turystów. Ciekawostką jest, że w jaskiniach tych odnaleziono szczątki i ślady świadczące o tym, że przebywał w nich człowiek pierwotny.

Na terenie doliny spotkać można bobra lub jego ślady - żeremia, obgryzione drzewa lub ścięte drzewa. Na terenie doliny znajduje się Wąwóz Jamki objęty ochroną ścisłą. Dodatkowymi walorami doliny są liczne mostki zbudowane na płynącym doliną potoku oraz cisza, spokój. Zaobserwować można wiele różnych gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt. Przez dolinę biegnie żółty pieszy szlak turystyczny. Warto rozpocząć wędrówkę w miejscowości Sąspów i kierować się oznakowaniami szlaku w kierunku Ojcowa.Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020